Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ 2022 թվականի հունիսի 17-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի N 01-Ն որոշմամբ հաստատվել է հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոնները։
Հաշվի առնելով հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոնների կարևորությունը և դրանց վերաբերյալ հանրության շրջանում իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտությունը՝ ստորև ներկայացնում ենք կանոնագրքից որոշակի դրույթներ։
ԿԱՆՈՆՆԵՐ՝ ՂԵԿԱՎԱՐ ՊԱՇՏՈՆ ԶԲԱՂԵՑՆՈՂ ԱՆՁԱՆՑ ՀԱՄԱՐ
- Հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է օրինակ ծառայել և անձամբ պահպանել վարքագծի այն պահանջները, որոնք ակնկալում է մյուսներից։
- Հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է հստակորեն տիրապետել հանրային իշխանության մարմնի կամ ստորաբաժանման քաղաքականություններին և նպատակներին, դրանց մասին պատշաճ տեղեկացնել իրեն ենթակա հանրային ծառայողներին։
- Հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է, անհրաժեշտության դեպքում խորհրդակցել բարեվարքության հարցերով կազմակերպչի կամ էթիկայի հանձնաժողովի հետ, պատասխանել կանոների պատշաճ իրագործման վերաբերյալ հարցերին։
- Հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է ծառայողական պարտականությունների կատարման ընթացքում իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում, պաշտպանել իրեն ենթակա հանրային ծառայողների և այլ աշխատակիցների օրինական շահերը՝ միջամտելով նրանց հանդեպ ոտնձգության կամ այլ անարդար վերաբերմունքի ցանկացած դրսևորման դեպքում։
- Հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է ծառայողական պարտականությունների կատարման ընթացքում ենթականերին զերծ պահել ոչ հիմնավոր գործողություններ կատարելուց կամ որոշումներ կայացնելուց, աշխատանքային հարաբերություններում բացառել իր կողմից խտրական վերքագծի դրսևորումները, ինչպես նաև վերադասության լիազորության չարաշահումը։
- Հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է չտալ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և օրենքներին հակասող, ինչպես նաև իր կամ կատարողի լիազորությունների շրջանակներից դուրս հանձնարարականներ։
- Հանրային ծառայության պետական պաշտոն զբաղեցնող անձը պարտավոր է իր ենթակայությամբ աշխատող հանրային ծառայողների և այլ աշխատակիցների կողմից կոռուպցիոն բնույթի գործոությունների և այլ խախտումների վերաբերյալ հաղորդումներ ստանալու դեպքում պարտադիր գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ դրանց առնչությամբ հետագա գործողությունների ընթացքն ապահովելու համար։
- Հանրային ծառայողը պետք է ձեռնարկի բոլոր ողջամիտ քայլերն իրեն ենթակա հանրային ծառայողների և այլ աշխատակիցների շրջանում Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, կանոնների և հանրային ծառայության սկզբունքների մասին իրազեկվածությունն ապահովելու ուղղությամբ, հետևողական լինի դրանց պահպանմանը։

As we have already reported, on June 17, 2022, the Corruption Prevention Commission’s decision N 01-N approved the Model Rules of Conduct of Public Servants.
Taking into account the importance of the Model Rules of Conduct of Public Servants and the need to raise awareness among the public about them, below we present certain provisions from the code of conduct.
- Person holding a leadership position in the public service shall set an example and personally observe the requirements of behavior that he/she expects from others.
- Person holding a leadership position in the public service shall clearly understand the policies and objectives of the public authority body or department, duly inform thereof subordinate public servants.
- Person holding a leadership position in the public service, in consultation with the integrity facilitator/integrity affairs organiser or the ethics committee/commission shall, as needed, respond to questions regarding proper implementation of the Rules.
- Person holding a public service leadership position shall protect legitimate interests of public servants and other employees under his/her authority during the performance of official duties, by intervening in case of any harassment or other unfair treatment towards them.
- Person holding a public service leadership position shall prevent his/her subordinates from performing unreasonable actions or making decisions during the performance of official duties, exclude discriminatory behavior on his/her part in labor relations, as well as the abuse of superior authority.
- Person holding a public service leadership position shall not give instructions contrary to the Constitution and laws of the Republic of Armenia, as well as outside the scope of his/her or the executor’s powers.
- Person holding a public service leadership position shall take mandatory effective steps in order to ensure the course of further actions in relation to them in case of receiving reports on corrupt actions and other violations by public servants and other subordinate employees.
- Public servant shall take all reasonable steps to ensure awareness of the laws, rules and principles of public service among public servants and other subordinate employees, and be consistent in their observance.
The English version of the Model Rules of Conduct is available on the Commission’s website under the Legal Acts section at the following link.