2023 թվականից հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող անձինք Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով իրենց հայտարարագիրը կներկայացնեն էլեկտրոնային նոր համակարգի միջոցով: Հանրային հեռուստաընկերությունն անդրադարձել է արհեստական բանականությամբ և տեխնոլոգիապես հագեցած ներդրվելիք հայտարարագրման համակարգին՝ նշելով, որ առնվազն 35 հազար անձ տարեկան ներկայացնում է գույքի և եկամուտների մասին հայտարարագիր:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանի խոսքով՝ թվային տեխնոլոգիաների ներդրումն ավելի արդյունավետ կդարձնի կոռուպցիայի կանխարգելումը. «Հայտարարագիրը պարունակում է մինչև 5 բաժին տարբեր տեսակի և խորության տեղեկություններ, որոնց համադրման արդյունքում է, որ հստակ երևում է՝ արդյոք կոնկրետ պաշտոնատար անձը տարվա ընթացքում իր օրինական եկամուտը գերազանցող ծախս կամ գույք, գույքի փոփոխություն իրականացրե՞լ է, թե՞ ոչ: Նման աշխատանքն ուղղակի անհնար է գործող համակարգի միջոցով»:
Գործող համակարգով հայտարարագրերը հավաքագրվում են, հրապարակվում են ՓիԴիԷֆ ֆայլով, վերլուծության համար այն պետք է փոխել այլ ձևաչափի, ինչը նպատակահարմար չէ, մարդկային հավելյալ ռեսուրս է պահանջում: Ներդրվող համակարգով անձը նոր հայտարարագիր ներկայացնելիս ստիպված չի լինի բոլոր դաշտերը լրացնել, նախկինում գրանցված տվյալները կկարողանա ներբեռնել նոր հայտարարագիր:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալքեսանյանի բնութագրմամբ՝ թվային նոր համակարգը կնպաստի ոչ միայն Հանձնաժողովի գործունեությանը, այլև պետական այլ մարմիններին. «Կունենանք ավելի հեշտ օգտագործվող համակարգ, նաև ավելի ճիշտ, ճշգրիտ տվյալների շտեմարաններ ոչ միայն մեզ մոտ, այլ նաև մյուս պետական մարմիններում»:
Հայտարարագրման ռեեստրը մշակում է թվային տեխնոլոգիաներով զբաղվող տեղական կազմակերպություն, իսկ ֆինանսական աջակցությունը տրամադրվում է Համաշխարհային բանկի կողմից:

From 2023, persons with the obligation to submit a declaration will submit their declaration to the Corruption Prevention Commission through a new electronic system.
The First Channel referred to the declaration system will be implemented and equipped with artificial intelligence and technology, noting that at least 35,000 people annually submit a declaration on property and income.
The Chairwoman of the Corruption Prevention Commission noted that the implementation of digital technologies will make the prevention of corruption more effective. “The declaration contains up to 5 sections of information of different types and depth, as a result of comparing which, it is clearly seen whether a specific official has spent more than his legal income or property, property change during the year or not. Such work is simply impossible with the current system.”
With the introduced system, the person will not have to fill in all the fields when submitting a new declaration, the previously registered data will be able to download a new declaration.
“The new digital system will contribute not only to the activities of the Commission but also to other state bodies. We will have an easier-to-use system, as well as more correct and accurate databases, not only with us but also in other state bodies,” noted the member of the Corruption Prevention Commission Lilit Aleksanyan.
The declaration registry is being developed by a local digital technology organization, and financial support is provided by the World Bank.