2025 թվականի հուլիսի 7-9-ը Փարիզում կայացել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) հակակոռուպցիոն ցանցի 24-րդ լիագումար նիստը և Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի ղեկավար խմբի 30-րդ հանդիպումը, որի ընթացքում հաստատվել է Հայաստանի առաջընթացի զեկույցը։
Զեկույցը ՏՀԶԿ հակակոռուպցիոն ցանցի Ստամբուլյան գործողությունների ծրագրի՝ Հայաստանի գնահատման հինգերորդ փուլի շրջանակում գնահատում է վերջին տարիներին հակակոռուպցիոն հանձնառությունների իրականացման ընթացքը՝ անդրադառնալով շահերի բախման կարգավորումների և հայտարարագրման համակարգի կատարելագործման, գործարար բարեվարքության խթանման, դատական համակարգի անկախության ամրապնդման և այլ կարևոր ուղղություններով իրականացված բարեփոխումներին՝ ընդգծելով նաև բարելավման անհրաժեշտություն ունեցող ոլորտները։

The 24th Plenary Session of the OECD Anti-Corruption Network and the 30th Meeting of the Istanbul Action Plan Steering Group were held in Paris from July 7 to 9, 2025, during which Armenia’s progress report was approved.
The report, prepared within the framework of the fifth round of the OECD Anti-Corruption Network’s Istanbul Action Plan assessment of Armenia, evaluates the implementation of anti-corruption commitments in recent years, addressing reforms in areas such as improving the conflict of interest framework and asset declaration system, promoting business integrity, strengthening the independence of the judiciary and other important sectors, while also highlighting areas requiring further improvement.
Lilit Aleksanyan, a member of the Commission, participated in the meetings as part of the Armenian delegation.