Տեղի է ունեցել «Հայաստանում բարեվարքության խթանում և հանրային ոլորտում կոռուպցիայի կանխարգելում» ԵՄ Թվիննինգ ծրագրի հանդիսավոր բացումը
2022 թվականի հունիսի 13-ին Արդարադատության ակադեմիայում տեղի է ունեցել «Հայաստանում բարեվարքության խթանում և հանրային ոլորտում կոռուպցիայի կանխարգելում» ԵՄ Թվիննինգ ծարգրի հանդիսավոր բացման միջոցառումը:
Ելույթներով հանդես են եկել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:
Անդրեա Վիկտորինն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարի մի շարք ոլորտներում, ինչի մասին վկայում են միջազգային կազմակերպությունների կողմից իրականացված հարցումները։ «Հայաստանի վարկանիշը զգալի առաջընթաց է գրանցել, և այս միտումը շարունակելու համար մենք ողջունում ենք Թվինինգ ծրագիրը, որը, վստահաբար, ևս մեկ խթան կհանդիսանա Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարն ավելի ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու համար», – ասել է Հայաստանում Եվրոպական Միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերն իր ելույթում կարևորել է Թվիննինգ ծրագիրը, որը միտված է Հանձնաժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը, պետական մասնակցությամբ կազմակերպություններում բարեվարքության կառուցակարգերի ստեղծմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում մեծապես կարևորվում է Եվրոպական Միության դերն ու որդեգրած արժեհամակարգը: Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանի խոսքով՝ Հայաստանի համար կարևոր է համակարգային փոփոխությունների իրականացումը, որը միտված է լրացնելու կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ բոլոր անկատար կողմերը:
«Քաղաքականությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար չափազանց կարևոր է կառավարման հիմնանար սկզբունքների ամրագրումը: Մեզ համար իրապես կարևոր է, որ Հայաստանը միջազգային վարկանիշային ցանկերում էլ ավելի առաջանցիկ դիրքեր զբաղեցնի: Այս ուղղությամբ մեր կողմից իրականացվում է ամենօրյա հետևողական աշխատանք և մենք ցանկանում ենք մեր երկիրը տեսնել այն հանգրվանում, որտեղ ՀՀ քաղաքացիների համար ավելի բարեվարք դառնալու վճռականությունը կլինի հիմնարար սկզբունք»,-ասել է Հայկուհի Հարությունյանը և հավելել, որ ԵՄ Թվիննինգ ծրագիրն իր 4 բաղադրիչներով չափազանց կարևոր և սպասված ծրագիր է Հանձնաժողովի համար, այս կառույցի հիմնավորման օրվանից արդեն իսկ կատարվել են նախապատրաստական մի շարք աշխատանքներ, այն պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար:
Բացման ելույթներից հետո «Հայաստանում բարեվարքության խթանում և հանրային ոլորտում կոռուպցիայի կանխարգելում» ԵՄ Թվիննինգ ծրագրի ղեկավար Ինգո Սորգացին և ծրագրի համակարգող Դայանա Ստեփանիան ներկայացրել են ծրագրի հիմնական ուղղություններն ու որոշ առանձնահատկություններ:

On June 13, 2022, the Academy of Justice hosted the grand opening of the EU Twinning Program ‘Fostering integrity and preventing corruption in the public sector in Armenia’.
The Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Victorin, the Ambassador of Germany to Armenia Victor Richter, and the Chairwoman of the Corruption Prevention Commission Haykuhi Harutyunyan made speeches.
In her speech, Andrea Victorin noted that the Republic of Armenia has significantly improved its position in several areas in the fight against corruption, as evidenced by surveys conducted by international organizations.
“Armenia’s rating has made significant progress. We welcome the Twinning program to continue this tendency, which will be a stimulus to put the fight against corruption on a more institutional basis in Armenia,” said Andrea Victorin, EU Ambassador to Armenia.
In his speech, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Victor Richter emphasized the Twinning program, which is aimed at developing the institutional capacity of the Commission and establishing integrity structures in organizations with state participation.
The role and the adopted value system of the European Union are emphasized in the fight against corruption in the Republic of Armenia. According to Haykuhi Harutyunyan, the Chairwoman of the Commission, It is important for Armenia to implement systematic changes, which are aimed at complementing all the imperfect aspects of corruption prevention.
“It is very important to establish the basic principles of governance in order to organize the policy effectively. It is really important for us that Armenia occupies even more advanced positions in the international rankings․ We carry out daily consistent work in this direction. We want to see our country at a point where the determination to become more moral for the citizens of Armenia will be a fundamental principle,” said Haykuhi Harutyunyan and added, that the EU Twinning program with its 4 components is a very important and long-awaited program for the Commission. Since the establishment of this structure, a number of preparatory works have already been carried out to organize it at a proper level.
After the opening speeches, Ingo Sogratz, the Head of the EU Twinning Program ‘Fostering integrity and preventing corruption in the public sector in Armenia’ and Diana Stepina, Project Coordinator, presented the main directions and some features of the program.