Տարեկան հայտարարագիր ներկայացնելու ժամկետը սպառվել է: Հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող անձանցից մոտ 90 տոկոսն է կատարել Հանրային ծառայության մասին օրենքով սահմանված ժամկետում ներկայացնելու պահանջը։ Թեմայի շուրջ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի հայտարարագրերի վերլուծության վարչության պետ Կարեն Հակոբյանը զրուցել է Առաջին ալիքի լրագրող Մայա Խաչատրյանի հետ։
«Մեծ մասամբ, թերևս, ներկայացվել է, 90/10 հարաբերակցությամբ չի ներկայացվել, հիմնականում խնդիրներ ունենք համայնքների հետ: Որքան էլ Հանձնաժողովն իրազեկման միջոցառումներ է անում, համայնքների մասով խնդիրներ ունենք»,- ասել է նա։
Համայնքների պաշտոնատար անձինք առաջին անգամ հայտարարագիր են ներկայացրել 2020-ի մայիսի 1-ից, ավագանիները՝ 2021-ի փետրվարի 17-ից: Ըստ Հակոբյանի՝ գուցե դա է պատճառը, որ դեռ ամբողջությամբ չեն ինտեգրվել գործընթացին:
«Հիմա հեռախոսազանգերի միջոցով ենք փորձել տեղեկացնել հայտարարատուներին, արդեն սկսվում է գործընթաց՝ չներկայացրած անձանց թղթային ծանուցումներ ուղարկելու վերաբերյալ»։
Հայտարարագիր չներկայացրած անձինք նախ հեռախոսազանգի միջոցով լրացուցիչ տեղեկացվում են պարտականության մասին, դրանից հետո միայն Հանձնաժողովը գրավոր թղթային ծանուցում է ուղարկում, ըստ որի 30-օրյա ժամկետում նրանք պարտավոր են ներկայացնել հայտարարագրերը: Սահմանված ժամկետում չներկայացնելու դեպքում հարուցվում է վարույթ, կազմվում է վարչական իրավախախտման արձանագրություն, նշանակվում տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով:
«Նշված 30-օրյա ժամկետում չներկայացնելու դեպքում հանձնաժողովն իրավասություն ունի դիմելու դատախազություն, որը ենթադրում է, որ հիմքեր կան կասկածելու, որ թաքցնելու բան ունի հայտարարատուն»,- ասել է նա։
Կարեն Հակոբյանը նաև նշել է՝ իրազեկման միջոցառումների շնորհիվ մեծացել է նախկինում սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալներով հայտարարագրերում փոփոխություն կատարելու ենթակա դիմումնեի թիվը: Հիմա առավել մեծ պատասխանատվությամբ են լրացնում հայտարարագրերը՝ խուսափելով հնարավոր պատժամիջոցներից։

The deadline for submitting an annual declaration has expired.
About 90% of the persons obliged to submit a declaration have fulfilled the requirement to submit it within the period defined by the Law on Public Service. Karen Hakobyan, Head of the Declaration Analysis Department of the Corruption Prevention Commission, interviewed to “First Channel News” journalist Maya Khachatryan.
“For the most part, it was presented, it was not presented in the 90/10 ratio, we mainly have problems with the communities. No matter how much the Commission takes awareness-raising measures, we have problems with the communities,” he said.
For the first time, community officials submitted declarations on May 1, 2020, and councils on February 17, 2021. According to Hakobyan, maybe that is the reason why they have not been fully integrated into the process yet.
“Now we have tried to inform the declarants through phone calls, a process is already starting to send paper notices to the persons who have not submitted.”
Persons who do not submit a declaration are first informed about the obligation by phone, only after that the Commission sends a written notice, according to which they are obliged to submit the declarations within 30 days. In case of non-submission within the established period proceedings are initiated, a report on an administrative violation is drawn up, and a fine in the amount of 200 times the minimum wage is imposed.
“In case of non-submission within the mentioned 30-day period, the Commission has the right to apply to the Prosecutor’s office, which assumes that there are grounds to suspect that the declarant has something to hide,” he said.
Karen Hakobyan also noted that due to the awareness-raising measures, the number of applications subject to change in the declarations with previously incorrect or incomplete data has increased. Now they fill the declarations with greater responsibility, avoiding possible sanctions.