Շվեդիայի Մալմոյի համալսարանում կայացած վերապատրաստմանը մասնակցել է ԿԿՀ աշխատակիցը
2022 թվականի հունիսի 12-ից մինչև հունիսի 25-ը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կրթական, հանրային իրազեկման ծրագրերի և մոնիթորինգի վարչության գլխավոր մասնագետ Անահիտ Հովակիմյանը մասնակցեց Շվեդիայի Թագավորության Մալմոյի համալսարանում կազմակերպված դասընթացին: Այն կազմակերպվել էր Շվեդիայի կառավարության հովանու ներքո գործող Swedish Institute-ի Academy for Young Professionals ծրագրի կողմից և կրում էր “Sustainable Public Management Baltic Sea and Eastern Europe” խորագիրը: Երկփուլ մրցույթի արդյունքում ընտրվել և Շվեդիայի կառավարության կողմից ամբողջովին ֆինանսավորվող ծրագրին մասնակցության հրավեր էին ստացել 29 ներկայացուցիչներ 6 երկրներից՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Մոլդովայից, Բելոռուսից և Լիտվայից:
Մալմոյի համալսարանում դասընթացներ կազմակերպվեցին կայուն հանրային կառավարման, թափանցիկության, ԵՄ Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների ԵՄ-ին լիիրավ անդամակցության գործընթացի, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ճգնաժամների ընթացքում սփյուռքի ներուժի օգտագործման, համատեղ կառավարման և մի շարք այլ թեմաներով: Դասախոսությունները զուգորդվում էին Կոպենհագենում և Մալմոյում տեղակայված ընկերություններ, պետական, հասարակական և միջազգային կազմակերպություններ այցերով:
Վերապատրաստման ամբողջ ընթացքում մասնակիցներին նաև հանձնարարված էր աշխատել թեմատիկ ծրագրերի կազմման վրա: Արդյունքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի/կանխարգելման ոլորտում աշխատանքային փորձառություն ունեցող երիտասարդ մասնագետները  կազմեցին և ներկայացրեցին ծրագիր լրագրողների և լրագրության ֆակուլտետի վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչների հետ վերապատրաստողների վերապատրաստում կազմակերպելու մասին: Հունիսի 23-ին տեղի ունեցավ ծրագրի ներկայացումը, որն արժանացավ ժյուրի բարձր գնահատականին և մյուս մասնակիցների հավանությանը:
Հունիսի 24-ին ամփոփվեցին երկու շաբաթների ընթացքում կատարված աշխատանքները և տեղի ունեցավ մասնակիցների դիպլոմների հանձնման արարողությունը:
Դասընթացի շրջանավարտներին նաև ընձեռնվել է հնարավորություն գրել վերապատրաստման թեմատիկային առնչվող մոտ 5000 Եվրո արժողությամբ ծրագրեր, որոնք կֆինանսավորվեն Swedish Institute-ի կողմից:

From June 12 to June 25, 2022, Anahit Hovakimyan, the Chief Specialist of the Education, Public Awareness Programs and Monitoring Department of the Corruption Prevention Commission, has participated in the course organized at Malmo University in the Kingdom of Sweden.
It was organized by the Swedish Institute’s Academy for Young Professionals program under the auspices of the Swedish government and was entitled “Sustainable Public Management Baltic Sea and Eastern Europe”. As a result of a two-stage competition, 29 representatives from 6 countries – Armenia, Georgia, Ukraine, Moldova, Belarus, and Lithuania – were selected and invited to participate in the program fully funded by the Swedish government.
At the University of Malmo, courses were organized on sustainable public administration, transparency, the EU Eastern Partnership member states’ full accession process to the EU, the fight against corruption, using the potential of the diaspora during crises, and joint governance.
During the training, the participants were also assigned to work on creating thematic programs. As a result, young professionals with work experience in the field of anti-corruption/prevention prepared and presented a plan to organize a training of trainers with journalists and representatives of the administrative staff of the Faculty of Journalism. On June 23, the presentation of the program took place, which was highly appreciated by the jury and approved by other participants.
On June 24, the work done during the two weeks was summarized and the participants’ diplomas were awarded.
The graduates of the course were also given the opportunity to write projects related to the training topic worth about 5000 Euros, which will be financed by the Swedish Institute.