Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը և Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալեքսանյանը հոկտեմբերի 10-ին Իսպանիայի Թագավորության Վիտորիա-Գաստեյզ քաղաքում մասնակցել են «Արևելյան գործընկերության և Արևմտյան Բալկանների համայնքային երկխոսություն» խորագրով պանելային քննարկումներին:
Քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են քաղաքական ֆինանսավորման սպառնալիքները, կոռուպցիայի ազդեցությունը մարդկության վրա, տեղական մակարդակում մասնակցայնության կարևորությունը, քաղաքացիական հասարակության դերը թափանցիկության և հաշվետվողականության ապահովման հարցում, ինչպես նաև բաց կառավարմանը և կոռուպցիայի կանխարգելմանն առնչվող այլ առանցքային հարցեր։
Մարիամ Գալստյանը վարել է «Քաղաքացիական հասարակությունը և թվային գործիքները կոռուպցիայի դեմ պայքարում» վերնագրով կլոր-սեղան քննարկումը։ Թեմատիկ քննարկման ընթացքում ներկայացվել են տարածաշրջանային հակակոռուպցիոն թվային գործիքները, դրանց օգտագործման մարտահրավերները, քաղաքացիական հասարակության դերը և պետության հետ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հարցեր։

Mariam Galstyan, Acting Chair of the Corruption Prevention Commission, and Lilit Aleksanyan, Member of the Commission, participated in the panel discussions titled “Community Dialogue between the Eastern Partnership and the Western Balkans,” held on October 10 in Vitoria-Gasteiz, Kingdom of Spain.
During the discussions, participants addressed the threats of political financing, the impact of corruption on society, the importance of participation at the local level, the role of civil society in ensuring transparency and accountability, as well as other key issues related to open governance and corruption prevention.
Mariam Galstyan moderated the roundtable discussion titled “Civil Society and Digital Tools in the Fight Against Corruption.” During the thematic discussion, participants presented regional anti-corruption digital tools, discussed the challenges related to their use, the role of civil society, and issues aimed at strengthening cooperation with the state.