Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարող Նարինե Մկրտչյանը և մեթոդական աջակցության վարչության գլխավոր մեթոդաբան Նարինե Ավետիսյանը 2022 թվականի մայիսի 17-ից 22-ը աշխատանքային այցով գտնվել են Ուզբեկստանի Հանրապետությունում:
Նրանք Սամարղանդ քաղաքում մասնակցել են ՄԱԿ-ի թմրամիջոցների և հանցագործության դեմ պայքարի գրասենյակի կողմից կազմակերպված «Աջակցելով ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի (UNCAC) իրականացմանը՝ Կայուն զարգացման խթանումը Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտում գտնվող երկրներում» խորագրով տարածաշրջանային սեմինարին:
Աշխատաժողովին մասնակցել են Ալբանիայի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի, Չինաստանի, Վրաստանի, Հունաստանի, Իրանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոնղոլիայի, Չեռնոգորիայի, Սերբիայի, Տաջիկստանի, Թուրքիայի և Ուզբեկստանի ներկայացուցիչներ:
Աշխատաժողովի հիմնական քննարման թեման եղել է պետության արտաքին և ներքին ներդրումներում, ինչպես նաև պետական գնումներում կոռուպցիոն ռիսկերի բացահայտումը, գնահատումը և կառավարումը:
Հայաստանի պատվիրակության կողմից ներկայացվել են Հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները, մասնավորապես՝ Հանձնաժողովի կարգավիճակը և լիազորությունների շրջանակը, հայտարարագրման համակարգում առկա առանձնահատկությունները, շահերի և ծախսերի հայտարարագրումը, հայտարարագրման համակարգից օգտվելու, վերլուծություններ անելու հնարավորությունները, կոնկրետ հայտարարագրի վերլուծության համար հիմք հանդիսացող փաստերը, հակակոռուպցիոն դատարանների կազմավորումը, բարեվարքության ստուգման առանձնահատկությունները, ինչպես նաև կոռուպցիոն ռիսկերի բացահայտման, գնահատման և կառավարման մեթոդաբանության համար հիմք հանդիսացող ստանդարտները:

On the 17-22th of May in 2022 the Acting Secretary General of the Corruption Prevention Commission Narine Mkrtchyan and the Chief Methodologist of the Methodological Assistance Department Narine Avetisyan visited the Republic of Uzbekistan on a working visit.
They participated in a regional seminar in Samarkand organized by the United Nations Office on Drugs and Crime, entitled Supporting the Implementation of the United Nations Convention against Corruption (UNCAC) – Promoting Sustainable Development in the Silk Road Economic Area.
Representatives of Albania, Armenia, Azerbaijan, Bosnia and Herzegovina, China, Georgia, Greece, Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Montenegro, Serbia, Tajikistan, Turkey and Uzbekistan took part in the workshop.
The main topic of the workshop was the identification, assessment and management of corruption risks in the state’s foreign and domestic investments, as well as in public procurement.
The Armenian delegation presented the Commission’s spheres of activity, in particular, the status of the Commission, the scope of powers, the peculiarities of the declaration system, the declaration of interests and expenses, the possibilities of using the declaration system, analyzing the facts. as well as the standards that underlie the identification, assessment and management of corruption risks.