Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը 2012 թվականի նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 1-ը մասնակցել է ԱՄՆ դեսպանատան կողմից կազմակերպված՝ Ծաղկաձորում տեղի ունեցած «Պետական պաշտոնյաների էթիկայի խթանում» թեմայով համաժողովին, որտեղ բացման խոսքով հանդես են եկել Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը ու Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Էմիլ Բաբայանը: Միջոցառման հիմնական նպատակն էր ներկայացնել ԱՄՆ Հեթչի օրենքով ամերիկյան պաշտոնյաների համար սահմանված էթիկայի կանոնները և պետական կառավարումը կուսակցական քաղաքականությունից տարանջատելու ԱՄՆ փորձը: Նշված թեմաների հիմնական զեկուցողը Ռոբերտ Ջոյսն էր, որը Հյուսիսային Կառոլինայի համալսարանի կառավարման դպրոցի հանրային իրավունքի և կառավարման ոլորտում Չարլզ Էդվին Հինսդալի պրոֆեսոր է:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել և ներկայացվել են զեկույցներ Հայաստանի, ԱՄՆ-ի ու եվրոպական էթիկայի օրենքների, կանոնակարգերի և դրանց կիրարկման վերաբերյալ: Համաժողովի երկրորդ օրը կազմակերպվել են խմբային քննարկումներ՝ Հայաստանում հանրային ծառայողների էթիկայի օրենսդրութան և դրա գործնական կիրարկման հետ կապված խնդիրների վերաբերյալ, ինչպես նաև մշակվել և ներկայացվել են համաժողովի մասնակիցների կողմից բարձրացված խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկներ:

The Commission on Ethics of High-Ranking Officials participated in “Promoting ethics of Public Officials” conference in Tsaghkadzor organized by the US Embassy in Armenia from November 30 to December 1, 2012. The US Ambassador John Heffern and the chairman of the Ethics Commission Emil Babayan made opening remarks at the conference. The goal of this conference was to introduce the ethics rules of public officials established by the US Hatch Law as well as the US experience of the separation of state policies from political party interests. The main speaker on the mentioned topics was Robert Joyce, North Carolina University’s Edwin Hinsdal Professor of Public Law and Government.
Different reports on US, Armenian and European ethics legislation and its practical enforcement were delivered and discussed at the conference. On the second day of the conference discussions on the improvements of public service ethics and its enforcement in Armenia were held and recommendations on the solutions to the problems raised during the first day of the conference were elaborated and presented.