«Պետական պաշտոնյան ինչ նվեր է ստացել, ում կողմից». հանրային ծառայողների ստացած նվերների նկատմամբ վերահսկողության, թափանցիկության բարձրացման նպատակով մեր երկրում կներդրվի նվերների կենտրոնացված էլեկտրոնային ռեեստր: Այս թեմայով Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր» ծրագրի լրագրող Նարե Ոսկանյանը զրուցել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մեթոդական աջակցության վարչության գլխավոր մեթոդաբան Նարինե Ավետիսյանի հետ:
Հիշեցնենք, որ ԳՐԵԿՈ-ի կողմից ներկայացված հանձնարարականների, ինչպես նաև միջազգային փորձագետների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների հիման վրա հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց և հանրային ծառայողների կողմից նվերներ ստանալու սահմանափակումներ նախատեսող կարգավորումները համախմբել մեկ իրավական ակտում, որի նախագիծն այժմ e-draft հարթակում տեղադրված է հանրային քննարկման: Ըստ առաջարկվող կարգավորումների՝ պաշտոն զբաղեցնող անձանց նվերները կհաշվառվեն, որի վերահսկող մարմինը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն է:
«Ինչպես մնացած հայտարարագրման համակարգի դեպքում նվերների ռեեստրի դեպքում նույնպես լինելու է բաց հանրության համար էլեկտրոնային տարածք, որտեղ մարդիկ կարող են մուտք գործել է տեսնել, ինչու չէ նաև ազդարարման հիման վրա մենք կիմանանք, որ հանրային ծառայողն է ստացել նվեր, որը չի հայտարարագրել», ասել է Նարինե Ավետիսյանը:
«Կան նվերներ, որոնք արգելված են լինելու դրանք դրամական արտահայտության նվերներն են ընդհուպ դրանք չեկեր, մուրհակներ, արժետոմսեր, որևէ խաղային կամ ինչ-որ տոմսեր, որոնք ինչ-որ արժեք են իրենցից ներկայացնելու նաև քննարկվում է կրիպտոարժույթների հետ կապված այդ խիստ արգելքը, որոնք բացարձակ արգելք են լինելու»,-նշել է Նարինե Ավետիսյանը:
Հանրային հեռուստաընկերության նյութն ամբողջությամբ հնարավոր է դիտել Հանձնաժողովի յութուբյան էջում՝ սույն հղումով:

In order to control and increase the transparency of the gifts received by public servants a centralized electronic register of gifts will be introduced in our country. The Chief Methodologist of the Methodological Support Department of the Corruption Prevention Commission Narine Avetisyan interviewed to First Channel News journalist Nare Voskanyan.
It should be reminded that on the basis of the recommendations submitted by GRECO, as well as on the basis of studies conducted by international experts, public servants’ gift restrictions have been consolidated into one legal act, which draft is now on the e-draft platform for public discussion. According to the proposed regulations officials’ gifts will be registered whose supervisory body is the Corruption Prevention Commission.
“As in the case of the rest of the declaration system, in the case of the gift registry, there will be also an electronic space open to the public where people can go and see,” said Narine Avetisyan.
“There are gifts that will be forbidden. They are gifts of money, checks, bills, coins, any game or any tickets that are of any value,” noted Narine Avetisyan.