Նոյեմբերի 25-26-ը տեղի են ունեցել ՏՀԶԿ Բիզնեսի բարեվարքության խմբի աշխատանքային քննարկումները
Սույն թվականի նոյեմբերի 25-26-ը Փարիզում տեղի են ունեցել Տնտեսական զարգացման և համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Բիզնեսի բարեվարքության խմբի աշխատանքային քննարկումները` «Բիզնեսի բարեվարքության խթանման և ապահովման գործում Կառավարության դերը» խորագրի ներքո:
Աշխատաժողովի բացման նիստում Հանձնաժողովի հանրային ծառայողների վարքագծի վերահսկողության վարչության պետ Տիգրանուհի Խալաֆյանը հանդես է եկել զեկույցով՝ ներկայացնելով բիզնեսի բարեվարքության խթանման գործում պետական մարմինների առանձնահատուկ դերը, Հայաստանի՝ 2023-2026 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա գործողությունների ծրագրի շրջանակներում նախատեսված գործողությունները, ինչպես նաև պետական մասնակցությամբ ընկերություններում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման և կառավարման ոլորտում Հանձնաժողովի կողմից մինչ օրս իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը:
Մասնակիցները քննարկել են նաև պետական գնումների գործընթացների համատեքստում ձեռնարկությունների բարեվարքությանն առնչվող հարցեր, կարևորել այս ուղղությամբ փորձի շարունակական փոխանակումը:
Աշխատանքային քննարկումներին ներկա են եղել պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներ:
ՏՀԶԿ Բիզնեսի բարեվարքության խումբը (BIG) ստեղծվել է 2021 թվականին ՏՀԶԿ-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հակակոռուպցիոն ցանցի կողմից (ACN): Ակումբի նպատակն է միավորել հակակոռուպցիոն ցանցի անդամ երկրների ընկերությունների, բիզնես ասոցիացիաների, հավաքական գործողությունների նախաձեռնությունների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:

On November 25-26 of this year, the working discussions of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Business Integrity Group took place in Paris under the title “The Role of Government in Promoting and Ensuring Business Integrity”.
At the opening session of the workshop, Tigranuhi Khalafyan, Head of the Commission’s Public Servants’ Conduct Control Department, delivered a report presenting the special role of public institutions in promoting business integrity, the actions planned under Armenia’s 2023-2026 Anti-Corruption Strategy and its Action Plan, as well as the work carried out by the Commission so far in the field of corruption risk assessment and management in state-owned enterprises, and the upcoming programs.
Participants also discussed issues related to business integrity in the context of public procurement processes, emphasizing the importance of continuous exchange of experience in this area.
Representatives from public institutions, civil society organizations, and the business sector attended the working discussions.
The OECD Business Integrity Group (BIG) was established in 2021 by the OECD’s Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia (ACN). The aim of the group is to bring together representatives from companies, business associations, collective action initiatives, and civil society organizations from the member countries of the Anti-Corruption Network.