Միջազգային փորձին միտված ուսուցողական այց Չեխիայի Հանրապետություն
Հունիսի 6-10-ը Հայաստանի պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվել է Չեխիայի Հանրապետությունում։ Նրանք Պրահայում մասնակցել են «CEELI»   ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «Պաշտոնեական կոռուպցիայի գործերի քննություն և քրեական հետապնդում» վերապատրաստման խորացված դասընթացին։
Հայաստանյան պատվիրակության կազմում ընդգրկվել են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, ՀՀ դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, քաղաքացիական հասարակության, հետաքննող լրագրողական կազմակերպության և ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնի ներկայացուցիչները:
Դասընթացը վարել են միջազգային հակակոռուպցիոն փորձագետներ Քարեն Գրինվեյը, Սյուզան Ռինգլերը, Կատրին Կամերոն Ատկինսոնը և Ժան-Միշել Ֆերատը։
Դասընթացը  ներառված է «CEELI»  ինստիտուտի հակակոռուպցիոն ծրագրում, որն անցկացվել է ինտերակտիվ կերպով՝ կոնկրետ դեպքի վրա հիմնված ուսուցման մեթոդոլոգիայի կիրառմամբ:
Դասընթացն իրականացվել է հիմնականում հակակոռուպցիոն հետաքննության և քրեական հետապնդման ընտրված ասպեկտների վրա, որոնք ներկայացված են եղել նախապես մշակված նյութերում:
Ընթացակարգային հարցերի վերաբերյալ ներկայացվել են ինչպես օտարերկրյա, այնպես էլ  Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրական կարգավորումներում առկա իրավական հնարավորությունները՝ այս կերպ   իրականացնելով նաև փորձի փոխանակում։
Հանդիպման ավարտին դասընթացավարները գոհունակություն են հայտնել  մասնակիցների կողմից կատարված աշխատանքների համար, մասնակիցներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել ընձեռած հնարավորության և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Դասընթացի արդյունքում տրվել են ավարտական վկայականներ առ այն, որ մասնակիցները հաջողությամբ ավարտել են  «Պաշտոնեական կոռուպցիայի գործերի քննություն և քրեական հետապնդում» դասընթացը:

On June 6-10, the Armenian delegation was on a working visit in the Czech Republic.
They participated in the “Investigation of Official Corruption Cases – Criminal Prosecution” in-depth training course, which was organized by the “CEELI” institute in Prague.
The Armenian delegation included representatives of the Corruption Prevention Commission, the RA Prosecutor’s Office, the Anti-Corruption Committee, civil society, an investigative journalism organization, and the Financial Monitoring Center of the Central Bank of Armenia.
The training was conducted by international anti-corruption experts Karen Greenway, Susan Ringler, Catherine Cameron Atkinson, and Jean-Michel Ferrat.
The training was included in the CEELI Institute’s anti-corruption program, which was conducted interactively using a case-based learning methodology.
The training was conducted mainly on selected aspects of the anti-corruption investigation and criminal prosecution, which were presented in the previously developed materials.
The legal possibilities in the current legislative regulations of both foreign and the Republic of Armenia on procedural issues were presented.
At the end of the meeting, the trainers expressed satisfaction with the work done by the participants, and the participants in their turn thanked them for the opportunity for effective work. Graduation certificates were given to the participants at the end of the course․