Հունիսի 12-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է 2024 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը։
Հաղորդման մեջ ամփոփված են Հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղություններով արձանագրված արդյունքները, վիճակագրական տվյալները, առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները, ինչպես նաև դրանց հիման վրա արված եզրահանգումներն ու ներկայացված առաջարկությունները։
Մ. Գալստյանը նշել է, որ 2024 թվականի Հանձնաժողովի գործունեությունն ուղղված է եղել հանրային ծառայության բարեվարքության համակարգի կայացմանն ու շարունակական զարգացմանը, հայտարարագրման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպմանը, հայտարարագրերի վերլուծությանը, կուսակցության ֆինանսական վերահսկողության գործընթացի կիրառման միջոցով թափանցիկության և հաշվետվողականության ապահովմանը, բարեվարքության ուսումնասիրության գործիքի միջոցով բարեվարքության առնչությամբ ռիսկեր ունեցող անձանց պաշտոնի նշանակմանը կամ հետագա պաշտոնավարմանը կանխելուն, կոռուպցիոն ռիսկերի ինստիտուտի ներդրման առնչությամբ նախապատրաստական միջոցառումների իրականացմանը, հակակոռուպցիոն կրթության իրականացմանը, հանրային իրազեկման բարձրացմանը, ինչպես նաև Հանձնաժողովի թվային գործիքների ընդլայնմանն ու կատարելագործմանը։

On June 12, Mariam Galstyan, Acting Chairperson of the Corruption Prevention Commission (hereinafter referred to as the Commission), presented the report on the Commission’s activities for the year 2024 at the session of the National Assembly’s Standing Committee on State and Legal Affairs.
The report summarizes the results recorded in the main areas of the Commission’s activities, statistical data, existing issues and challenges, as well as the conclusions drawn and recommendations made based on them.
M. Galstyan noted that in 2024, the activities of the Commission were aimed at the establishment and continuous development of an integrity system in public service, the effective organization of the asset declaration process, the analysis of declarations, ensuring transparency and accountability through the implementation of political party financial oversight, preventing the appointment or continuation in office of individuals with integrity-related risks through the use of integrity screening tools, carrying out preparatory measures for the introduction of the corruption risk assessment mechanism, implementing anti-corruption education, raising public awareness, as well as expanding and improving the Commission’s digital tools.