Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը 2025 թվականի սեպտեմբերի 23-ին մասնակցել է ամենամյա «Ժողովրդավարության հայկական ֆորումին», որը միավորել է պետական մարմինների, դիվանագիտական կորպուսի, քաղաքացիական հասարակության, մեդիա և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու Հայաստանում ժողովրդավարության առջև ծառացած մարտահրավերները, ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների ընթացքը:
Ֆորումի ընթացքում Մ. Գալստյանը որպես բանախոս հանդես է եկել «Կուսակցությունների ֆինանսավորումն ու հիբրիդային վտանգներ ընտրությունների նախաշեմին» խորագրով պանելային քննարկմանը, որի ընթացքում ներկայացրել է կուսակցությունների ֆինանսական վերահսկողության գործիքակազմերը, կուսակցություններին տրվող նվիրատվությունների կառավարման և հաշվետվության մեխանիզմները:
Իր խոսքում Մարիամ Գալստյանը անդրադարձել է նաև Հանձնաժողովի թվային գործիքների շրջանակի ընդլայնման տեսլականին, կուսակցությունների ֆինանսավորման գործընթացների ավտոմատ վերլուծության և այլ տվյալների ու շտեմարանների հետ ինտեգրման ուղիներին, ինչպես նաև կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ կիրառվող գործիքներին և դրանց արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններին:

Mariam Galstyan, Acting Chairperson of the Corruption Prevention Commission, participated on September 23, 2025, in the annual “Armenian Forum on Democracy,” which brought together representatives from government bodies, the diplomatic corps, civil society, the media, and the expert community to discuss the challenges facing democracy in Armenia and the progress of reforms aimed at strengthening democratic governance.
During the forum, M. Galstyan took part as a speaker in the panel discussion titled “Party Financing and Hybrid Threats Ahead of the Elections,” during which she presented the tools for financial oversight of political parties, as well as the mechanisms for managing and reporting donations to parties.
In her speech, Mariam Galstyan also addressed the vision for expanding the Commission’s digital tools, the methods for automated analysis of political party financing processes and integration with other data and databases, as well as the tools used to mitigate corruption risks and the possibilities for enhancing their effectiveness.