Մարդկային ռեսուրսների կառավարումը՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մարդկային ռեսուրսների կառավարման փորձագետ Սարգիս Միրզոյանը հարցուպատասխանի ձևաչափով ներկայացրել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի աշխատակազմի համալրման և կադրերին ներկայացվող պահաջների վերաբերյալ տեղեկատվություն։
Ի՞նչ կադրային քաղաքականություն է որդեգրել Հանձնաժողովը.
Աշխատակազմը համալրել հնարավորինս պրոֆեսիոնալ մասնագետներով՝ որոնք իրենց կերպարով, վարքագծային ցանկացած դրսևորմամբ, ներքին համոզմունքներով նույնական կլինեն կոռուպցիայի կանխարգելման և մերժման առաքելությանը, կցուցաբերեն զրո հանդուրժողականություն կոռուպցիայի նկատմամբ և պատրաստ կլինեն իրենց ուժերի առավելագույն չափով նպաստել կոռուպցիայի կանխարգելման ինստիտուտի կայացմանը՝ հասարակության մի զգալի հատվածի բերելով իրավագիտակից դաշտ, պատրաստ կլինեն զինվել մասնագիտական նոր գիտելիքներով, հմտություններով և ունակություններով, Հանձնաժողովի ինստիտուցիոնալ կայացման գործում կնպաստեն աշխատանքի արդյունավետության ոչ միայն բարձրացմանը, այլև կսահմանեն որակական և քանակական առավել բարձր նշաձող:
Ինչպե՞ս է իրականացվում Հանձնաժողովի անձնակազմի հավաքագրման գործընթացը.
Հանձնաժողովի աշխատակազմը «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի իմաստով ներառում է ինքնավար, հայեցողական հանրային պաշտոններ, քաղաքացիական ծառայության պաշտոններ և քաղաքացիական աշխատանք կատարող և տեխնիկական սպասարկում իրականացնող պաշտոններ: Կապված պաշտոնների նման դասակարգումներից՝ նշեմ, որ համալրման գործընթացում ամենաերկարաժամկետը քաղաքացիական ծառայության պաշտոններն են. վերջիններիս համալրման մրցութային գործընթացը գրեթե ամբողջապես ավտոմատացված իրականացվում է «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի կարգավորումների շրջանակներում՝ քաղաքացիական ծառայության տեղեկատվական հարթակի՝ hartak.cso.gov.am և cso.gov.am միջոցով: Հայեցողական, քաղաքացիական աշխատանք կատարող և տեխնիկական սպասարկում իրականացնող պաշտոնների համալրումը տեղի է ունենում բաց մրցույթների միջոցով:
Հավաքագրման գործընթացն իրականացվում է Հանձնաժողովի պաշտոնական կայքի և սոցիալական հարթակների, քաղաքացիական ծառայության տեղեկատվական հարթակի՝ hartak.cso.gov.am և cso.gov.am միջոցով, ինչպես նաև, միջգերատեսչական համագործակցության արդյունքում, մարդկային ռեսուրսների պատասխանատուների, համալսարանների հետ սերտ համագործակցությամբ` անձնական էլեկտրոնային փոստերի և պաշտոնական կայքէջերում տեղադրված Հանձնաժողովի թափուր հաստիքների մասին հայտարարությունների միջոցով:
Արդյո՞ք Հանձնաժողովն ունի կադրերի համալրման խնդիր.
Այո´, այս պահին Հանձնաժողովում ունենք 14 հաստիքային միավոր պաշտոնների համալրման խնդիր, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետի:
Հիմնականում ի՞նչ մասնագետների կարիք ունի Հանձնաժողովը.
Հիմնականում իրավագիտություն, ֆինանսներ, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ, տնտեսագիտություն և գործարար վարչարարություն մասնագիտություն ունեցող մասնագետների:
Ովքե՞ր կարող են աշխատանքի անցնել ԿԿՀ-ում.
Բարձրագույն կրթություն ունեցող, առնվազն հանրային ծառայության մեկ տարվա ստաժ կամ ֆինանսավարկային կամ ֆինանսատնտեսագիտական կամ իրավագիտության ոլորտի առնվազն մեկական կամ համապատասխան մասնագիտությունների գծով առնվազն մեկ տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ ունեցող անձինք:
Վերջին 2 տարվա ընթացքում կադրերի թվաքանակի ինչպիսի՞ փոփոխություն է եղել Հանձնաժողովում, ներկայացնել քանակական տվյալներ.
2020 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ կառավարության 1500-Ա որոշմամբ Հանձնաժողովի 40 միավոր հաստիքներից բաղկացած հաստիքացուցակը հաստատվեց, այնուհետև 2021-2022 թվականներին կառավարության համապատասխան որոշումներով առ 2022թ. օգոստոսի 15-ի դրությամբ հաստատվեց Հանձնաժողովի հաստիքացուցակը 57 հաստիքային միավոր (53, այնուհետև 55 և 57):
Արդյո՞ք եղած կադրերը բավարար են Հանձնաժողովի բնական գործունեության համար.
Այս պահին Հանձնաժողովի օրենքով սահմանված կարգով հատկացված փորձագետների և մասամբ Հանձնաժողովի անդամների օգնականների միջոցով ենք փորձում բնականոն գործունեությունը ապահովել, սակայն կարող եմ ասել, որ միանշանակ բուն նեղ մասնագիտական գործառույթ իրականացնող մասնագետների կարիքը միշտ առկա է և տեսանելի: Այժմ մեր ունեցած հաստիքային միավորները ոչ միայն բավական չեն, այլև առկա թափուր հաստիքների պարագայում Հանձնաժողովի աշխատակազմը ներկայից ունեցած ռեսուրսների հաշվին աշխատում է առավելագույն ծանրաբեռնվածությամբ, այդ թվում՝ կրելով թափուր հաստիքների աշխատակիցների ծանրաբեռնվածությունը:

Sargis Mirzoyan, an expert in human resource management of the Corruption Prevention Commission, presented information on the recruitment of the staff of the Commission and the requirements to the staff in a question-and-answer format.
What HR policy has the Commission adopted?
To equip the staff with as many professional specialists as possible, who in their image, in any behavior, and in internal beliefs will be identical to the mission of prevention and rejection of corruption, will show zero tolerance for corruption and will be ready to contribute to the establishment of the institution of prevention of corruption to the best of their ability, bringing a significant part of the society to the law-aware field, will be ready to arm themselves with new professional knowledge, skills and abilities, in the process of institutionalization of the Commission, they will contribute not only to increasing the efficiency of work, but also to set a higher qualitative and quantitative benchmark.
How is the recruitment process of the Commission’s staff carried out?
Commission staff within the meaning of the Civil Service Law includes autonomous, discretionary public positions, civil service positions, and civil service and maintenance positions. The tender process for filling civil service positions is carried out almost entirely automatically through the civil service information platform – hartak.cso.gov.am and cso.gov.am. Recruitment of discretionary, civil work and technical maintenance positions takes place through open tenders. The recruitment process is carried out through the Commission’s official website and social platforms, the civil service information platform – hartak.cso.gov.am and cso.gov.am, as well as, as a result of interdepartmental cooperation, in close cooperation with human resources officials, universities, personal e-mails and through Commission vacancy announcements posted on official websites.
Does the Commission have a staffing problem?
Yes, at the moment we have a problem of filling 14 positions in the Commission, in particular, an information technology specialist.
What specialists does the Commission need?
Primarily for professionals majoring in law, finance, accounting and auditing, economics and business administration.
Who can get a job at CPC?
Persons with higher education, at least one year of public service experience, or at least one year of professional work experience in the fields of finance, credit, financial economics, or law, or at least one year of relevant professions.
What was the change in the number of staff in the Commission during the last 2 years? Present quantitative data.
On September 10, 2020, the RA Government’s decision 1500-A approved the Commission’s staff list consisting of 40 positions. As of August 15, the staff list of the Commission was approved with 57 staff units (53, then 55 and 57).