Կոռուպցիայի նկատմամբ «զրո հանդուրժողականություն» ունեցող միջավայրի ձևավորումը հնարավոր է միայն հասարակության լայն շերտերի ակտիվ մասնակցությամբ։ Ուստի Հանձնաժողովը կազմակերպում է քննարկումներ ոչ միայն սովորողների, այլ նաև դպրոցական համայնքի ներկայացուցիչների՝ ուսուցիչների, ծնողների համար, ովքեր կարևոր դերակատարում ունեն ապագա սերունդների արժեքային համակարգի ձևավորման գործում:
Վերոնշյալով պայմանավորված՝ մայիսի 27-ին և 29-ին, կազմակերպվել են իրազեկման հանդիպումներ «Մանկավարժների և ծնողների դերը կոռուպցիայի կանխարգելման գործում» թեմայով՝ Երևանի միջնակարգ դպրոցների մանկավարժների և դպրոցահասակ երեխաներ ունեցող ծնողների հետ:
Քննարկումներին մասնակցել են թվով 45 ներկայացուցիչ՝ 8 ուսումնական հաստատություններից, մասնավորապես՝ «Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրից, Հայ-չինական բարեկամության դպրոցից, Ա. Շահինյանի անվ. Ֆիզիկամաթեմատիկական մասնագիտացված դպրոցից, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ «Ուսումնա-սպորտային համալիր» հիմնարկի դպրոցից /ԳԱՈՒՍ/, Երևանի «Այբ կրթական հանգույց» հիմնադրամից, Երևանի «Հայ ասպետ» կրթադաստիարակչական բարեգործական հիմնադրամից, Երևանի «Ուսում» միջնակարգ դպրոցից, Երևանի «Փոքրիկ իշխան» գիտափորձարարական կրթահամալիրից:
Համանման հանդիպումների նպատակն է մասնակիցներին ծանոթացնելու կոռուպցիայի կանխարգելման գործիքակազմերին՝ ինտերակտիվ/մասնակցային աշխատանքների միջոցով, ինչպես նաև նպաստել թափանցիկության, բարեվարքության և պատասխանատվության մշակույթի ձևավորմանը դպրոցական համայնքում։

The formation of an environment with ‘zero tolerance’ towards corruption is only possible through the active participation of broad layers of society. Therefore, the Commission organizes discussions not only for students but also for members of the school community teachers and parents who play a crucial role in shaping the value system of future generations.
In line with the above, awareness meetings on the topic ‘The Role of Educators and Parents in Preventing Corruption’ were organized on May 27 and 29 with the participation of teachers from Yerevan’s secondary schools and parents of school-age children.
A total of 45 representatives from 8 educational institutions participated in the discussions, including the Shirakatsy Lyceum International Scientific-Educational Complex, the Armenian-Chinese Friendship School, the A. Shahinyan Specialized Physics-Mathematics School, the Gazprom Armenia CJSC Educational-Sports Complex School (GAUS), the Ayb Educational Foundation, the Hay Aspet Educational and Moral Development Charitable Foundation, the Usum Secondary School of Yerevan, and the Little Prince Experimental Educational Complex of Yerevan.
The purpose of such meetings is to familiarize participants with tools for preventing corruption through interactive and participatory activities, as well as to promote a culture of transparency, integrity, and accountability within the school community.