Հայաստանի 112 կուսակցություն տարեկան հաշվետվություններն ու հայտարարագրերը պետք է ներկայացնեն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։ Թեմայի շուրջ Առաջին ալիքի լրագրող Մայա Խաչատրյանը զրուցել է Հանձնաժողովի հայտարարագրերի վերլուծության վարչության պետ Կարեն Հակոբյանի հետ։
«Ներկա պահին ընթանում է կուսակցությունների ղեկավար մարմնի անդամների հայտարարագրերի ներկայացման գործընթաց։ 70 կուսակցությունից արդեն ստացել ենք ռեեստրներ՝ իրենց հայտարարատու պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ, որոնց հայտարարատուների թիվը մոտ 540 է»,- նշել է Կարեն Հակոբյանը։
Հանձնաժողովը կուսակցությունների ղեկավար մարմնի անդամներին հորդորում է կատարել օրենքի պահանջը և ներկայացնել հայտարարագրերը, միաժամանակ՝ պատրաստել կուսակցությունների 2021 թվականի տարեկան հաշվետվությունները։
«Մինչև սեպտեմբերի 15-ը Հանձնաժողովի կողմից սահմանված ձևաչափով, որը հրապարակվել է Arlis.am կայքում, լրացնել և ներկայացնել համապատասխան հաշվետվությունները՝ հրապարակելով Azdarar.am կայքում և եռօրյա ժամկետում համապատասխան փաստաթղթերի հետ ներկայացնել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով»,- նշել է Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ կուսակցությունների մուտքի և ելքի գումարը 25 մլն դրամ գերազանցելու դեպքում ենթակա են պարտադիր աուդիտի։

112 parties of Armenia must submit their annual reports and declarations to the Corruption Prevention Commission. The Head of the Declaration Analysis Department of the Corruption Prevention Commission Karen Hakobyan interviewed to “First Channel News” journalist Maya Khachatryan.
“Currently, the process of submitting declarations of the members of the governing body of the parties is underway. We have already received registers from 70 parties regarding their declarant officials, the number of declarants is about 540,” noted Karen Hakobyan.
The Commission urges the members of the governing body of the parties to fulfill the requirement of the law and submit the declarations, at the same time, to prepare the annual reports of the parties for 2021.
“Until September 15, complete and submit the relevant reports in the format specified by the Commission, published on the Arlis.am website, by publishing them on the Azdarar.am website, and submit the relevant documents to the Corruption Prevention Commission within three days,” Hakobyan said.