«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպությունը այսօր հրապարակել է 2024-ի Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) զեկույցը, որտեղ Հայաստանի ցուցանիշը չի փոխել՝ 47 միավոր։ Փետրվարի 11-ին, ԹԻՀԿ-ը կազմակերպել էր «Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվ 2024․ մարտահրավերներ և լուծումներ» խորագրով քննարկում՝ նվիրված Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի հրապարակմանը և դրա արդյունքների քննարկմանը։
Քննարկմանը մասնակցել են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամները, ներկայացուցիչներ պետական կառույցներից, միջազգային կազմակերպություններից, քաղաքացիական հասարակությունից և մեդիա ոլորտից։
Պանելային քննարկմանը ելույթի խոսքով հանդես է եկել Հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը՝ անդրադառնալով հայտարարագրերի վերլուծության համար հիմք հանդիսացող՝ Հնաձնաժողովի կողմից սահմանված ռիսկային ցուցիչներին, իրավիճակային հայտարարագրերի կիրառելիության պրակտիկային, Կուսակցությունների ֆինանսավորմանը, նվերների և նվիրատվության տարանջատման կարևորությանը, գնումների ոլորտում շահերի բախման խնդիրներին՝ նշելով, որ օրենսդրությունը բազմաթիվ թերություններ ունի. «Գնումների մասին օրենքը պետք է վերանայվի՝ ներդնելով արդյունավետ մեխանիզմներ, որոնք կօգնեն կառավարել իրավիճակը և կանխել կոռուպցիոն ռիսկերը»,- նշել է Մ. Գալստյանը։

The “Transparency International Anti-Corruption Center” (TIAC) NGO has published the 2024 Corruption Perceptions Index (CPI) report today, in which Armenia’s score remains unchanged at 47 points. On February 11, TIAC organized a discussion titled “Corruption Perceptions Index 2024: Challenges and Solutions,” dedicated to the publication of the CPI and the discussion of its results.
The discussion was attended by members of the Corruption Prevention Commission, representatives from state institutions, international organizations, civil society, and the media sector.
During the panel discussion, Mariam Galstyan, Acting Chair of the Commission, delivered a speech, addressing the risk indicators established by the Commission as a basis for the analysis of asset declarations, the practical application of situational declarations, the financing of political parties, the importance of distinguishing between gifts and donations, and conflicts of interest in public procurement. She noted that the legislation has numerous shortcomings:
“The Law on Procurement needs to be revised by introducing effective mechanisms that will help manage the situation and prevent corruption risks,” said M. Galstyan.