Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործունեությունն առավել նպատակային և հասցեական կազմակերպելու նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ «Հայաստանի բարեվարքություն» ծրագրի շրջանակում Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն – Հայաստան հիմնադրամն իրականացվել է Հայաստանում կոռուպցիայի վերաբերյալ հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն։ Տվյալների հավաքագրումն իրականացվել է 2021 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին դեմառդեմ հարցազրույցների միջոցով, որին մասնակցել է 1520 հարցվող։
Հետազոտության հիմնական նպատակն է ստանալ հնարավորինս համապարփակ տեղեկատվություն ՀՀ բնակիչների շրջանում կոռուպցիայի վերաբերյալ ընկալումների և վարքագծի դրսևորումների մասին։
Ուսումնասիրության ուշադրության կենտրոնում են եղել հետևյալ հարցերը․ կոռուպցիայի հասարակական ընկալումը Հայաստանի Հանրապետությունում, կոռուպցիոն իրավիճակներում անհատական վարքագիծը և փորձառությունը, հակակոռուպցիոն գործունեության և դրա մեխանիզմների վերաբերյալ ընդհանուր տեղեկացվածությունը և հակակոռուպցիոն անհատական վարքագիծն ու գործողությունները։
Թեպետ իրականացված հարցման արդյունքում ձևավորված պատկերի և օգտագործված հարցաշարի բովանդակության վերաբերյալ Հանձնաժողովն ունի որոշ վերապահումեր և այդ մասին նախապես հարցումն իրականացնող կազմակերպությանը տրամադրել է նկատառումներ, սակայն ստորև՝ ներկայացնում ենք Հայաստանում կոռուպցիայի վերաբերյալ հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունից որոշակի տվյալներ.
Հարցվածների մեծ մասն այն կարծիքին է, որ Հայաստանում կոռուպցիան հնարավոր չէ նվազեցնել կամ հնարավոր է նվազեցնել միայն մասամբ։ Առավել տարածված կոռուպցիոն դրսևորումներ են համարվել հովանավորչությունը, բիզնեսի և պետական պաշտոնի համատեղումը և կաշառակերությունը։
Քաղաքացիների մեծամասնությունը, որոշ բացառություններով, ճիշտ տարբերակում է կոռուպցիոն դրսևորումները ոչ կոռուպցիոն դրսևորումներից։ Այդուհանդերձ, որոշ կոռուպցիոն դրսևորումներ չեն ընկալվում որպես այդպիսին։ Օրինակ՝ պետական պաշտոն զբաղեցնելուն զուգահեռ գործարարությամբ զբաղվելը հարցվողների մի մեծ մասը չի համարում որպես կոռուպցիոն դրսևորումներ։
Ըստ հարցման՝ հանրային ընկալումներում առավել կոռումպացված կառույցներ են ԶԼՄ-ները, դատավորներն ու դատարանները, կուսակցությունները կամ դաշինքները, իսկ ծառայություններից կամ ոլորտներից առավել կոռումպացված են ընկալվում առողջապահությունը, ընտրական գործընթացները։ Կոռուպցիայի տարածմանը նպաստող առավել հաճախ նշվող գործոններ են հանրության կողմից օրենքներին չհետևելը, օրենքների անկատարությունը և տնտեսական ծանր վիճակը կամ աղքատությունը, իսկ կոռուպցիոն գործելակերպի հիմնական շարժառիթներ՝ խնդիրն օրինական տարբերակով լուծելու անհնարինությունը, օրենքով սահմանված առավել խոշոր վճարումներից խուսափելը և պատժից կամ տուգանքից խուսափելը։
Հարցմանը մասնակցած քաղաքացիների մեծ մասի ընկալմամբ՝ իրենց վրա կոռուպցիայի ազդեցությունը փոքր է կամ աննշան։ Ըստ հարցվածների մեծ մասի՝ կաշառք պահանջելու կամ ակնկալելու դեպքերի թիվը և կաշառքի չափերը ներկայումս նվազել են։
Որպես կոռուպցիայի մասին տեղեկատվության հիմնական աղբյուրներ քաղաքացիները նշել են ԶԼՄ-ները, ընտանիքի անդամներին/ազգականներին/ընկերներին/ծանոթներին և սոցիալական ցանցերը։
Որպես կաշառք վերցնելու հիմանական շարժառիթներ հարցվողները նշել են ավելի լավ ապրելու ցանկությունը, կաշառքի մի մասն ավելի «վերև» տալու պարտավորությունը և բոլորի կողմից կաշառք տալ կամ վերցնելու արդարացումը, իսկ որպես կոռուպցիայի մեջ ներքաշվելոց հրաժարվելու հիմնական պատճառ՝ առավել հաճախ նշվել է պատժվելու բարձր ռիսկը։
Հարցվածների մեծ մասը՝ մոտ 65 տոկոս տեղյակ չէ, թե Հայաստանում որ պետական մարմինները և հասարակական կազմակերպություններն են իրականացնում հակակոռուպցիոն գործունեություն։ Այդ մարմինների և կազմակերպությունների մասին տեղյակ քաղաքացիներն առավել հաճախ նշել են ՀՀ ոստիկանությունը, ԱԱԾ-ն և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը։
Հարցմանը մասնակցած անձանց մոտ 70 տոկոսը գտնում է, որ մեծ է տեղեկատվական աջակցության անհրաժեշտությունը։ Մեծապես կարևորվել են կոռուպցիայի առնչությամբ իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները պարզաբանող տեղեկատվությունը, այն հաստատությունների մասին տեղեկատվությունը, որոնց կարելի է դիմել պաշտոնյաների կոռուպցիոն վարքի դեպքում, և պետական մարմինների թեժ գծերի մասին ինֆորմացիան։
Հայաստանում կոռուպցիայի վերաբերյալ հանրային կարծիքի ամբողջական ուսումնասիրությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

This report covers a public opinion survey on corruption conducted in October-November of 2021 with 1,520 households in the Republic of Armenia under the USAID-supported Armenia Integrity Project (AIP). Data collection was carried out through face-to-face interviews with portable CAPI-powered devices.
The research aims to reveal the perception of corruption among RA residents. For comparison, in some cases, the results of similar surveys conducted in 2019, 2008-2010 have been taken into account.
The focus of the study was on the following questions: public perception of corruption in the Republic of Armenia, individual behavior and experience in corruption situations, general awareness of anti-corruption activity and its mechanisms, and individual anti-corruption behavior and actions.
Although the Commission has some reservations regarding the image formed as a result of the survey and the content of the questionnaire used, below we present some data from the study of public opinion on corruption in Armenia.
Most of the respondents think that it is not possible to reduce corruption in Armenia or it is possible to reduce it only partially. Nevertheless, some manifestations of corruption are not perceived as such. For example, most of the respondents do not consider doing business while holding a government position as a manifestation of corruption.
According to the survey, the media, judges and courts, parties are the most corrupt structures in public perception, and health care and electoral processes are perceived as the most corrupt of the services or sectors.
According to the perception of most of the citizens who participated in the survey, the influence of corruption on them is small or insignificant. According to the majority of the respondents, the number of cases of demanding or expecting bribes and the amount of bribes have currently decreased.
Citizens mentioned mass media, family members/friends, and social networks as the main sources of information about corruption.
As the basic motivations for taking bribes, the respondents mentioned the desire to live better, the obligation to give a part of the bribe more “above” and the justification for giving or taking bribes by everyone, and as the main reason for refusing to get involved in corruption, the high risk of punishment was most often mentioned.
Most of the respondents, about 65 percent, are not aware of which state bodies and non-governmental organizations carry out anti-corruption activities in Armenia. Citizens who are aware of those bodies and organizations mentioned the RA Police, National Security Service and the Corruption Prevention Commission most often.
About 70 percent of the people who participated in the survey think that there is a great need for information support.
Information clarifying their rights and responsibilities in relation to corruption and information about the hotlines of state bodies were given great importance.