Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը սեպտեմբերի 25-ին, 26-ին և 30-ին, կազմակերպել է եռօրյա քննարկումներ ՀՀ մի շարք բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, մասնավորապես՝ Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի շուրջ 30 ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկումներին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հանձնաժողովի անդամ Արամայիս Փաշինյանը՝ ընդգծելով կոռուպցիայի կանխարգելման գործում կրթական բաղադրիչի և երիտասարդների մասնակցության կարևորությունը: Արամայիս Փաշինյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգում Հանձնաժողովի դերը և հիմնական գործառույթները, որոնք տեղ են գտել նաև առաջարկվող մոդուլում:
Քննարկումների նպատակն էր դասախոսներին ներկայացնել Հանձնաժողովի աշխատակիցների կողմից մշակված բուհական մոդուլի նախագիծը՝ ստեղծելով քննարկման հարթակ՝ դասախոսների կարծիքները հավաքագրելու, գնահատելու և հետագայում այն կրթական ծրագրերում ինտեգրելու նպատակով:
Առաջարկվող մոդուլը նպատակ ունի ուսանողների մոտ ձևավորել էթիկական վարքագիծ և անհանդուրժողականություն կոռուպցիոն երևույթների նկատմամբ:
Հանդիպումների ընթացքում դասախոսների կողմից բարձրաձայնված խնդիրները քարտեզագրվել են Մոդուլը ամբողջացնելու և առավել գործնական ու արդյունավետ դարձնելու նպատակով, ինչպես նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ վերջիններս նախագծի վերաբերյալ ներկայացնեն իրենց դիտարկումները, մեկնաբանություններն ու առաջարկները։

Commission member Aramayis Pashinyan delivered a welcoming speech at the discussions, highlighting the importance of the educational component and youth participation in corruption prevention. He also presented the role and main functions of the Commission within Armenia’s anti-corruption institutional framework, which are also reflected in the proposed module.
The purpose of the discussions was to present to the lecturers the draft university module developed by the Commission’s staff, creating a platform for collecting and evaluating their opinions, with the aim of further integrating it into educational programs.
The proposed module aims to foster ethical behavior among students and develop intolerance toward corruption.
The issues raised by the lecturers during the meetings were mapped out with the aim of finalizing the Module and making it more practical and effective. It was also agreed that the lecturers would provide their observations, comments, and suggestions regarding the draft.