Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում մայիսի 26-ին կազմակերպվել էր քննարկում «Կոռուպցիայի կանխարգելում և բարեվարքություն» (այսուհետ՝ Ձեռնարկ) ուսուցչի ձեռնարկի նախագծի շուրջ, որին մասնակցում էին «Բարեվարքության խթանում և կոռուպցիայի կանխարգելում Հայաստանի պետական ոլորտում» ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստված ուսուցիչները:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Ձեռնարկի կիրառելիությունը կրթական գործընթացում, ինչպես նաև հավաքագրել առաջարկներ ու դիտարկումներ՝ այն տեղայնացնելու շուրջ:
Ձեռնարկի նախագիծը առաջարկում է ինտերակտիվ և մասնակցային ուսուցման նոր մեթոդներ՝ հանրային բարեվարքության համակարգի վերաբերյալ գիտելիքների ամրապնդման համար: Ձեռնարկում ներկայացված են դասապրոցեսի կազմակերպման, ուսուցիչների կարողությունների զարգացման, դասարանային և արտադասարանային ուսուցման վերաբերյալ գործիքներ և նյութեր, որոնք նպատակաուղղված են հակակոռուպցիոն գիտելիքների և հմտությունների զարգացմանը:

On May 26, a discussion was organized at the Corruption Prevention Commission regarding the draft of the teacher’s manual titled “Corruption Prevention and Integrity” (hereinafter referred to as “the Manual”). The discussion was attended by teachers who had undergone training within the framework of the EU Twinning Project “Promoting Integrity and Preventing Corruption in the Public Sector of Armenia.”
The purpose of the meeting was to discuss the applicability of the Manual in the educational process, as well as to gather suggestions and feedback for its localization.
The draft Manual introduces new interactive and participatory teaching methods aimed at strengthening knowledge about the public integrity system. It includes tools and materials for organizing the teaching process, developing teachers’ capacities, and facilitating both in-class and extracurricular learning. These resources are specifically designed to promote the development of anti-corruption knowledge and skills.