Կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված կրթական ծրագրեր՝ միտված հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը. «Առաջին ալիք»-ի անդրադարձը
Հայաստանում իրականացվող հակակոռուպցիոն բարեփոխումների կարևոր բաղադրիչներից մեկը հանրային իրազեկումն է: Թեմայի շուրջ Առաջին ալիքի լրագրող Նարե Ոսկանյանը զրուցել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի հանրային, կրթական իրազեկվածության ծրագրերի և մոնիթորինգի վարչության պետ Սասուն Համբարձումյանի հետ:
Հանձնաժողովին օրենքով պատվիրակված լիազորություններից է նաև հակակոռուպցիոն կրթական գործընթացների կազմակերպումը:
«Ուսումնասիրությունները վկայում են, որ վերջին 30 տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում կոռուպցիայի կանխարգելման թեմատիկայով կրթական ծրագրեր իրականացնելու հիմնական բեռը ստանձնել է քաղաքացիական հասարակությունը»,- ասել է Սասուն Համբարձումյանը:
«Կրթական ծրագրի բովանդակությունը ներդնելու նպատակով Միջազգային հակակոռուպցիոն ակադեմիայի հետ բոլորովին վերջերս ձեռք ենք բերել համագործակցության եզրեր, ունենք փոխըմբռնման հուշագիր, որով վերջինս ստանձնել է մեզ աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն»,- նշել է նա:
Հանձնաժողովի և միջազգային կառույցների գործակցությամբ հայ երիտասարդները մինչև ապրիլի 25-ը կարող են դիմել և մասնակցել «Միջազգային հակակոռուպցիոն ամառային դպրոց ուսանողների և երիտասադրների համար» կրթական ծրագրին:

Public awareness is one of the key components of the anti-corruption reforms in Armenia. The head of the Public Education and Awareness Programs Monitoring Department of the Corruption Prevention Commission, Sasun Hambardzumyan interviewed to “First Channel News” journalist Nare Voskanyan.
One of the powers delegated to the Commission by law is the organization of anti-corruption educational processes.
“Studies show that over the past 30 years the civil society has taken on the main burden of the implementing anti-corruption education programs in the Republic of Armenia,” said Sasun Hambardzumyan.
“We have signed the Memorandum of Understanding with the International Anti-Corruption Academy to invest in the content of the educational program,” noted he.
In cooperation with the Commission and international organizations, the Armenian youth can apply to participate in the “International Anti-Corruption Summer School for Students and Youth” educational program until April 25.