Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) սեպտեմբերի 11-ին կազմակերպել էր «Կոռուպցիայի կանխարգելման կարևորությունը և ԿԿՀ-ի դերը» խորագրով աշխատաժողով ՔՀԿ ներկայացուցիչների համար: Միջոցառման նպատակն էր ՔՀԿ ներկայացուցիչներին ծանոթացնելու կոռուպցիայի կանխարգելման գործիքակազմերին, ստեղծելու արդյունավետ համագործակցություն` կանխարգելման մեխանիզմների կիրառման, կատարելագործման և հանրային վերահսկողության գործընթացներում։
Աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես է եկել Հանձնաժողովի անդամ Արամայիս Փաշինյանը՝ նշելով, որ նմանատիպ հանդիպումները հնարավորություն են տալիս ոչ միայն ներկայացնելու Հանձնաժողովի գործունեությունը, այլ նաև ամրապնդում են գործընկերային հարաբերությունները՝ նպաստելով թափանցիկ և հաշվետու կառավարման համակարգի կայացմանը։
Հանդիպման ընթացքում Հանձնաժողովի աշխատակիցների կողմից ներկայացվել են մի շարք թեմաներ, որոնք վերաբերել են անհամատեղելիության պահանջների, շահերի բախման, այլ սահմանափակումների կառուցակարգերին, հայտարարագրման համակարգին, կուսակցությունների ֆինանսական գործունեության վերահսկողությանը, բարեվարքության վերաբերյալ ուսումնասիրություններին և այլն: Ծավալվել է քննարկում օրենսդրական բացերի և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ:
Քննարկումների ընթացքում մասնակիցները ներկայացրել են իրենց առաջարկներն ու դիտարկումները՝ ուղղված կոռուպցիայի կանխարգելման կառուցակարգերի կատարելագործմանը՝ ընդգծելով երկուստեք համագործակցության կարևորությունը:

The Corruption Prevention Commission (hereinafter, the Commission) organized on September 11 a workshop for CSO representatives titled “The Importance of Corruption Prevention and the Role of the CPC.” The event aimed to familiarize CSO representatives with the tools for preventing corruption and to establish effective cooperation in applying and improving prevention mechanisms, as well as in processes of public oversight.
The workshop was opened by Aramais Pashinyan, a member of the Commission, who noted that such meetings provide an opportunity not only to present the activities of the Commission but also to strengthen partnerships, contributing to the establishment of a transparent and accountable governance system.
During the meeting, Commission staff presented a range of topics related to the framework for incompatibility requirements, conflicts of interest, and other restrictions; the declaration system; oversight of political parties’ financial activities; studies on integrity; and more. A discussion was held on legislative gaps and existing challenges.
During the discussions, participants shared their suggestions and observations aimed at improving the frameworks for corruption prevention, emphasizing the importance of mutual cooperation.