Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը՝ դեկտեմբերի 9-ին, կայացավ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղիները» խորագրով համաժողովը, որն ամփոփեց «Համախմբենք ուժերը՝ կանխենք կոռուպցիան» համապետական մեկամսյա իրազեկման արշավը: Համաժողովին մասնակցում էին ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դեսպաններ, միջազգային կազմակերպություններից, քաղաքացիական հասարակությունից և գործընկեր կառույցներից ներկայացուցիչներ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայան և ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն: Տեսաուղերձով հանդես եկավ նաև ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը:
Մ. Գալստյանը իր խոսքում շնորհավորեց ներկաներին կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա կապակցությամբ՝ նշելով, որ այս խորհրդանշական օրը բացառիկ հնարավորություն է՝ վերագնահատելու կոռուպցիայի դեմ պայքարում ստանձնած կարևոր առաքելությունը, ամփոփելու կատարված աշխատանքները, վերլուծելու առկա խնդիրները և նախանշելու ապագա քայլերը: Մարիամ Գալստյանն ընդգծեց, որ հակակոռուպցիոն ջանքերի համատեղ քննարկման միջոցով առկա է բացառիկ հնարավորություն գնահատելու աշխատանքի հասցեականությունը և նոր լիցք հաղորդել կոռուպցիայի դեմ պայքարում երկրի առաջնահերթություններին:
«Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ միջգերատեսչական պայքարի իրավական, ինստիտուցիոնալ գործիքները և մարտահրավերները» խորագրով պանելային քննարկման շրջանակներում ներկայացվեցին հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի մաս կազմող մարմինների աշխատանքները: Մ. Գալստյանը ներկայացրեց Հանձնաժողովի կողմից 2024 թվականի ընթացքում իրականացված աշխատանքներն ու ձեռքբերումները, առկա մարտահրավերները և դրանց դիմակայելու հիմնական ուղղությունները:
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ նաև «Կանխարգելի՛ր Կոռուպցիան» հանրային ծառայողների համար կազմակերպված խաղ-մրցույթի մրցանակաբաշխությունը, որի արդյունքում խրախուսական պարգևներ ստացան թվով 25 հանրային ծառայողներ տարբեր գերատեսչություններից, իսկ առաջին երեք պատվավոր հորիզոնական զբաղեցրած մասնակիցները՝ հատուկ մրցանակներ:

On International Anti-Corruption Day, December 9, the conference titled “Challenges in the Fight Against Corruption and Ways to Overcome Them” was held, concluding the nationwide month-long awareness campaign “Let’s Unite Forces to Prevent Corruption”. The conference was attended by high-ranking officials of the Republic of Armenia, ambassadors, and representatives from international organizations, civil society, and partner institutions.
The event was opened with speeches by RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Acting Chair of the Corruption Prevention Commission (hereinafter referred to as the Commission) Mariam Galstyan, Deputy Chair of the Anti-Corruption Committee Mushegh Babayan, and USAID Armenia Mission Director John Allelo. A video message was also delivered by RA Minister of Justice Srbuhi Galyan.
In her speech, M. Galstyan congratulated the attendees on International Anti-Corruption Day, noting that this symbolic day provides a unique opportunity to reassess the important mission undertaken in the fight against corruption, summarize the work done, analyze existing challenges, and outline future steps. Mariam Galstyan emphasized that through joint discussions on anti-corruption efforts, there is a unique opportunity to evaluate the effectiveness of the work and reinvigorate the country’s priorities in the fight against corruption.
Within the framework of the panel discussion titled “Legal and Institutional Tools and Challenges of Interagency Anti-Corruption Efforts in Armenia”, the work of the bodies comprising the anti-corruption institutional system was presented. M. Galstyan outlined the work and achievements of the Commission during 2024, the existing challenges, and the main directions for addressing them.
During the event, an award ceremony was held for the “Prevent Corruption” competition organized for public servants, where a total of 25 public servants from various agencies received incentive prizes. The top three distinguished participants also received special awards.