2015 թվականի հուլիսի 29-ին տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի առաջին նիստը, որին մասնակցել է խորհրդի անդամ, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը: Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին նաև բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց և նրանց փոխկապակցված անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման համակարգին առնչվող հարցեր:
Սիրանուշ Սահակյանը նիստի ժամանակ հանդես է եկել ելույթով, որի ընթացքում անդրադարձել է հայտարարագրման գործընթացը կանոնակարգող նորմերի պահանջները չկատարելու համար պատասխանատվության միջոցների սահմանման և կիրառման հարցերին: Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարագրման պարտականության պատշաճ կատարումը Հայաստանում խթանելու հնարավոր լուծումներից բացի, Սիրանուշ Սահակյանը ներկայացրել է նաև հայտարարագրման օրենսդրության խախտման համար գործող պատասխանատվության միջազգային համակարգերը, այդ թվում՝ խախտումները քննող, դրանց համար պատասխանատվության միջոցներ կիրառող մարմինների գործառույթները և կիրառվող պատասխանատվության տեսակները, որոնք կարող են ուսանելի լինել Հայաստանում հայտարարագրման համակարգը զարգացնելու գործում:

The Anti-Corruption Council of Armenia held its first meeting on July 29, 2015, which was attended by council member Siranush Sahakyan, the Chairperson of the Commission on Ethics of High-Ranking Officials of Armenia. The meeting agenda also included issues related to asset declaration system of high-level officials and persons affiliated with them.
Siranush Sahakyan delivered a speech focusing on sanctions for non-compliance of the norms regulating declaration submission processes. Besides the issues of promotion of declaration submission obligation fulfillment by the high-ranking officials of Armenia, the Chairperson has presented the international sanction systems related to violations of declaration legislations, including institutional models of violation investigations, the types of sanctions and their enforcement that could be applicable for the development of Armenian declaration system.