Կոռուպցիայի դեմ պայքար՝ հիմնված միջազգային լավագույն փորձի վրա
Հանձնաժողովն ամփոփել է 2017թ. սեպտեմբերին մեկնարկած ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայիև Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ իրականացված Ծրագրի արդյունքները, որը միտված էր բարձրացնելու Հանձնաժողովի գործառույթների իրականացման արդյունավետությունը:
Ծրագիրն ընդգրկել է տարբեր ուղղություններ`
1. կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտի բարեփոխումներին առնչվող խորհրդատվություն,
2. հայաստանյան հակակոռուպցիոն համակարգի կարողությունների զարգացում,
3. միջազգային փորձագետի՝ Հանձնաժողովի ընթացիկ աշխատանքներին աջակցության տրամադրում,
4. աշխատանքային այց Միացյալ Թագավորություն՝ ուսումնասիրելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի բրիտանական փորձն ու ժամանակակից զարգացումները:
Միջազգային փորձագետները ներկայացրել են մի շարք առաջարկություններ և ուսումնասիրություններ, որոնք վերաբերում են Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կարիքների գնահատմանըպաշտոն զբաղեցնելուց առաջ անձանց գործունեության ստուգումների (background check) իրականացման միջազգային փորձին, այդ թվում՝ ԵՄ, Մեծ Բրիտանիայի և այլ երկրներիհանրային պաշտոնյաների ակտիվների հայտարարագրերի հրապարակայնացման միջազգային լավագույն փորձին և հայաստանյան հայտարարագրերի համակարգի զարգացմանը:
Թիրախային խմբերի համար Ծրագիրն անցկացրել է դասընթացներ՝ հանրային ոլորտում շահերի բախման կառավարման միջազգային համակարգերը, կոռուպցիայի կանխարգելման միջազգային գործիքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում արդյունավետ հաղորդակցումը թեմաներով: Դասընթացներն իրականացվել են մի շարք շահառու կազմակերպությունների հետ ակտիվ համագործակցությամբ և մասնակցությամբ՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնալ» հակակոռուպցիոն կենտրոն և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա, ինչպես նաև՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում ներգրավված պետական մարմիններ՝ ՀՀ արդարադատության նախարարություն, ՀՀ գլխավոր դատախազություն, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն և ՀՀ քննչական կոմիտե և այլն:
Հանձնաժողովի ընթացիկ աշխատանքներին իր մշտական աջակցությունն է ցուցաբերել Կառավարման և ռիսկի միջազգային ինստիտուտի միջազգային փորձագետ Աիդա Սաննեհը:

The Commission on Ethics of High-Ranking Officials has summarized the outcomes of the Project launched on September 2017 with the support of the Embassy of the Great Britain and Northern Ireland in the Republic of Armenia, which was aimed at raising the Commission’s efficiency in implementing its functions.
The Project included different directions:
1. Consultancy on the reforms related to the fight against corruption,
2. Capacity building of the Armenian anti-corruption system,
3. Provision of support to the current activities of the Commission by an international expert,
4. Study visit to the United Kingdom to learn the British best experience of the fight against corruption, as well as the modern developments.
The British experts presented a number of recommendations and studies related to the needs assessments of the Commission on Ethics of High-Ranking Officials, international best experience for conducting background check of an official before assuming of a position, including European Union, United Kingdom and other countries, international best experience of publicity of active declarations and the developments of the Armenian declaration system.
Trainings by the Project have been conducted for the target groups on the topics international systems of conflict of interest managements in public sector, international tools for the fights against corruption, effective communication in the fights against corruption. The trainings have been conducted with a number of interested organizations by their active cooperation and participation, including “Transparency International” Anti-Corruption Center and Armenian Lawyers’ Association, as well as state agencies involved in the fight against corruption RA Ministry of Justice, RA Prosecutor Generals’ Office, RA Special Investigation Service and RA Investigative Committee etc.
Aida Sanneh, international expert of the International Governance and Risk Institute of the U.K. has provided her constant support to the current works of the Commission.