Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը և Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալեքսանյանը Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում սույն թվականի հոկտեմբերի 6-ից 10-ը մասնակցել են Բաց կառավարման գործընկերություն (ԲԿԳ) նախաձեռնության գլոբալ գագաթնաժողովին, որը կայացել է Իսպանիայի Թագավորության Վիտորիա-Գաստեյզ քաղաքում։
Գագաթնաժողովը համախմբել է տարբեր երկրների ավելի քան 2000 ներկայացուցիչների՝ պետական մարմիններից, քաղաքացիական հասարակությունից և միջազգային կազմակերպություններից՝ փորձի փոխանակման, լավագույն փորձերի ներկայացման և բաց կառավարման նախաձեռնությունների ու դրանց իրականացման հիմնական ուղղությունների առաջընթացը քննարկելու նպատակով։
Մասնակցության շրջանակներում հանդիպում է կայացել Բաց կառավարման գործընկերություն (ԲԿԳ) նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Այդան Էյակուզեի և նախաձեռնության թիմի անդամների հետ։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Հայաստանի առաջընթացը ԲԿԳ նախաձեռնության շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների, մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձանց հայտարարագրերի համակարգի կատարելագործման, իրական շահառուների բացահայտման, նվերների և պետական գնումների թափանցիկության, ռազմավարական հաղորդակցության, թվայնացման, ինչպես նաև մի շարք այլ ոլորտներում։
ԲԿԳ գործադիր տնօրեն Այդան Էյակուզեն բարձր է գնահատել Հայաստանի շարունակական առաջընթացը ժողովրդավարության ոլորտում առկա ձեռքբերումների պահպանման և զարգացման ուղղությամբ։Զրուցակիցները կարևորել են նմանատիպ հանդիպումների շարունակական բնույթը։
Հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը մասնակցել է նաև «Հանրային բարեվարքություն, թափանցիկություն և էթիկա» խորագրով բարձր մակարդակի պանելին, որի շրջանակներում ներակայացրել է հանրային բարեվարքության ոլորտում Հայաստանում իրականացված և ներկայումս շարունակվող թվայնացման գործընթացն ու դրա ազդեցությունը հանրային վերահսկողության ամրապնդման և թափանցիկության խթանման վրա։
Իր ելույթում Մարիամ Գալստյանն անդրադարձել է հայտարարագրերի էլեկտրոնային հարթակի գործարկմանն ու կայացմանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն այժմ օգտվում է առավել համապարփակ ու թափանցիկ հայտարարագրման համակարգից, որն առանց վարանելու կարելի է դասել աշխարհում առաջատարների թվին։ Հայտարարագրման համակարգի պաշտոնատար անձանց վերաբերելի բաժինների թվայնացմանը զուգահեռ 2025 թվականին Հանձնաժողովը գործարկել է նաև քաղաքական կուսակցություններին առնչվող տեղեկությունների հրապարակման թվային հարթակ, որը հանրությանը հասանելիություն է տալիս կուսակցությունների ակտիվների, նրանց տրամադրված նվիրատվությունների և կուսակցությունների խորհրդի անդամների հայտարարագրերի վերաբերյալ տեղեկություններին։
Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալեքսանյանը «Արդյունավետ հանրային բարեվարքության համակարգ․ կանոնակարգեր, ինստիտուտներ և վարքային փոփոխություններ» խորագրով քննարկմանը ներկայացրել է Հանձնաժողովի՝ բարեվարքության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումները, ձեռքբերումները, բարեվարքության ուսումնասիրության ինստիտուտի ներդրումից ի վեր գրանցած արդյունքները, վարքագծի կանոնագրքի գործնականում կիրառումը, և դրանց արդյունքում պաշտոնատար անձանց վարքագծի փոփոխության միտումները։
Հանձնաժողովը շնորհավորում է նաև Մեծամոր համայնքին գագաթնաժողովի ընթացքում թեմատիկ մրցանակ ստանալու կապակցությամբ։

On October 6-10, the acting Chairperson of the Corruption Prevention Commission, Mariam Galstyan, and Commissioner Lilit Aleksanyan participated in the 2025 Open Government Partnership (OGP) Global Summit in Vitoria-Gasteiz (Spain), as part of the Armenian delegation.
The Summit brought together over 2,000 representatives from government institutions, civil society, and international organizations from various countries to exchange experiences, present best practices, and discuss progress in implementing open government initiatives and their key directions.
During the visit, a meeting was held with the OGP Executive Director, Aidan Eyakuze, and members of the OGP team.
During the meeting, the Armenian delegation presented the country’s progress in reforms implemented within the framework of the OGP initiative, particularly in improving the asset declaration system of public officials, beneficial ownership transparency, transparency of gifts and public procurement, strategic communication, digitalization, and a number of other areas.
Aidan Eyakuze highly appreciated Armenia’s ongoing progress in maintaining and advancing its democratic achievements. The interlocutors emphasized the importance of continuity of such meetings.
Acting Chairperson of the Commission Mariam Galstyan also participated in a high-level panel titled “Public Integrity, Transparency, and Ethics”, where she presented the ongoing and completed digitalization processes in the field of public integrity in Armenia and their impact on strengthening public oversight and promoting transparency.
In her speech, Mariam Galstyan referred to the launch and development of the electronic asset declaration platform, emphasizing that Armenia now benefits from a more comprehensive and transparent declaration system, which can confidently be ranked among the world’s leading ones. Alongside the digitalization of sections related to asset declaration by public officials, in 2025, the Commission also launched a digital platform for the publication of information related to political parties, providing public access to data on parties’ assets, donations received, and the asset declarations of party board members.
Commissioner Lilit Aleksanyan, in a discussion titled “Effective Public Integrity: Regulations, Institutions, and Behavioral Change”, presented the Commission’s activities and achievements in strengthening integrity, the results recorded since the establishment of the mechanism of integrity checks, the practical application of the Code of Conduct, and the emerging trends in behavioral changes among public officials.
The Commission also congratulates the Metsamor community on receiving a thematic award during the Summit.