Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը տեղեկացնում է, որ Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալեքսանյանը հոկտեմբերի 13-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ Լիլիթ Ալեքսանյանի լիազորությունները կդադարեցվեն օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի կողմից հրաժարականի ընդունումից հետո:
Լիլիթ Ալեքսանյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ էր նշանակվել 2019 թվականի նոյեմբերից և շուրջ 6 տարի իր նշանակալի ներդրումն է ունեցել Հանձնաժողովի կայացման և հակակոռուպցիոն համակարգի զարգացման գործում։ Լիլիթ Ալեքսանյանը որոշել է աշխատանքային գործունեությունը շարունակել այլ ոլորտում:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իր երախտագիտությունն է հայտնում տիկին Ալեքսանյանին արդյունավետ աշխատանքի և նվիրումի համար և մաղթում հաջողություններ հետագա մասնագիտական գործունեության մեջ։

The Corruption Prevention Commission informs that Commission member Lilit Aleksanyan submitted her resignation on October 13.
In accordance with the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly,” Lilit Aleksanyan’s powers will be terminated in the manner and within the time limits prescribed by law, after the acceptance of her resignation by the President of the National Assembly of the Republic of Armenia.
Lilit Aleksanyan was appointed as a member of the Corruption Prevention Commission in November 2019 and, for about six years, made a significant contribution to the establishment of the Commission and the development of the anti-corruption system. Lilit Aleksanyan has decided to continue her professional career in another field.
The Corruption Prevention Commission extends its gratitude to Ms. Aleksanyan for her effective work and dedication and wishes her success in her future professional endeavors.