Ի պատասխան Ազատություն ռադիոկայանի` «Թրանսփարեսնի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի կողմից Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած Միհրան Պողոսյանի նկատմամբ վարույթ հարուցելու խնդրանքով դիմումի քննության ընթացքի վերաբերյալ բանավոր հարցման` Հանձնաժողովը տեղեկացրել է.
Պանամայի օֆշորային գործարքների հետ կապված նյութերի հրապարակումից հետո ԶԼՄ-ներում բազմիցս տեղեկություններ են տարածվել, որ այդ փաստերի ուսումնասիրությամբ զբաղվում են իրավապահ մարմինները:
Երեկ արդեն կոնկրետացված տեղեկատվություն է տարածվել, այդ թվում՝ պաշտոնական աղբյուրների վկայակոչմամբ, որ այդ նյութերը ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ հետագա ընթացքը լուծելու համար:
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ խոսքն ըստ էության քրեական ընթացակարգի մասին է, որի շրջանակներում իրականացվող քննությունը կարող է վերաբերել հարցերի անհամեմատ ավելի մեծ ծավալի՝ լայն և էապես տարբերվող գործիքակազմով, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն առայժմ ձեռնպահ է մնում ուսումնասիրություն կատարելուց և հրապարակված փաստերին որևէ գնահատական տալուց:

In response to the oral request of Liberty radio station on the status of the application of Transparency International on instituting a proceeding against Mihran Poghosyan the Commission on Ethics of High-Ranking Officials inform:
After the publications of the Panama offshore transactions related materials, information was spread in the media that those facts were being investigated by the law enforcement agencies.
Yesterday, precise information was spread, with reference to the official sources, that the Office of General Prosecutor has already sent the materials to the Special Investigations Service for resolving the further process.
Taking into account the circumstance, that the later relates to criminal procedure, the investigation process of which include issues of larger scope with wider and significantly solid tools, the Commission on Ethics of High-Ranking Officials for now refrains from conducting any examination and making any assessments on the published facts.