«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ նոր օրենքով սահմանվել են ի պաշտոնե նվերի ընդունման նոր կարգավորումներ:
Օրենքով արգելվում է պաշտոնեական պարտականություններն իրականացնելիս նվերների ընդունումը: Թույլատրելի նվեր ընդունելիս պաշտոնատար անձը պարտավոր է Կառավարության սահմանած կարգով հայտնել այդ մասին:
Եթե պաշտոնատար անձի կողմից ստացված նվերը գերազանցում է 75 հազար ՀՀ դրամը, ապա այն համարվում է պետական կամ համայնքային սեփականություն՝ հաշվառվում է եւ հանձնվում պետությանը կամ համայնքին:
Ներկայումս պաշտոնական թույլատրելի նվերները դասակարգվում են գույքային սպառողականի եւ ոչ սպառողականի: Եթե գույքային ոչ սպառողական նվերն իր արժեքով գերազանցում է 100 հազար ՀՀ դրամը, ապա վերադաս ունեցող անձն իր վերադասի համաձայնությամբ, իսկ վերադաս չունեցող անձն իր նախաձեռնությամբ այն կամ բարեգործության է տրամադրում, կամ նվերը համարվում է համապատասխան մարմնի սեփականությունն ու գույքագրվում: Արդյունքում, նվերը՝ որպես բարեգործություն, կարող է տրամադրվել նախընտրելի անձի, և այն չի դառնա պետական սեփականություն:
Եթե գույքային սպառողական նվերն իր արժեքով գերազանցում է 100 հազար դրամը, ապա վերադաս ունեցող անձն այդ մասին հայտնում է իր վերադասին: Դրանով իսկ պաշտոնատար անձը կարող է ընդունել, օրինակ՝ 50 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ժամացույցը՝ ընդամենը հայտնելով վերադասին:
Նկատենք, որ դեռևս գործող օրենքով սահմանված չէ, թե որն է գույքային ոչ սպառողական նվերը: Պարզ չէ նաև վերադաս չունեցող անձի կողմից 100 հազար ՀՀ դրամը գերազանցող սպառողական նվեր ընդունելու հետևանքը:

New regulations regarding the acceptance of officio gifts by the new Law on “Public Service” have been established.
The acceptance of gifts, while exercising official duties is prohibited by the law. According to the Government order, the public official, while accepting a permissible gifts should inform about it.
If the amount of the gift accepted by the high-ranking official exceeds 75 thousand Armenian Drams, the latter is considered as state or community property, is registered and is handed over to state or community.
Currently, official permissible gifts are classified as property consumer and non-consumer. If the amount of the non-consumer gift exceeds 100 thousand Armenian Drams, the person, upon the consent of his/her superior, as well as the person who does not have a superior, on his/her initiative gives it to charity or considers the latter as the property of the respective agency and the gift is inventoried. As a result, the gift as a charity can be given to a preferable person and the latter will not become a state property.
If the amount of the property consumer gift exceeds 100 thousand Armenian Drams, the person having a superior informs the latter. By that, the high-ranking officials can accept for example a watch costing 50 thousand U.S. Dollars only by informing his/her superior.
It should be noted, that the current law does not define which is the property non-consumer gift. The result of the accepting a consumer gift, the amount of which exceeds 100 thousand Armenian Drams is also still unclear.