Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը հյուրընկալվել է «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարին:
Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է ԿԿՀ-ի կողմից մշակված և հանրային քննարկման ներկայացված «Հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոններ»-ի նախագծի մասին:
«Հանրային ծառայողների վարքագծի սկզբունքներն ամենօրյա աշխատանքի և աշխատանքից դուրս վարվելակերպի, վարքագծի, ինչպես նաև հանրային հարթակում շփման կանոն դարձնելու տեսանկյունից նման ծավալով, որակով կանոններ ներկայացվում են առաջին անգամ»,- ասել է նա:
Հայկուհի Հարությունյանն ընդգծել է, որ ներկայացվող կանոններն ուղղորդող են դառնալու գրեթե բոլոր տեսակի պաշտոն զբաղեցնող անձանց համար, այդ թվում՝ դատավորների, դատախազների և քննիչների:
«Վարքագծի կանոններն ըստ գերատեսչությունների պետք է ներկայացվեն և տեղայնացվեն՝ ոլորտային առանձնահատկությունները հաշվի առնելով»,- նշել է նա:
Պատասխանելով հանրային ծառայողների կողմից նվերներ ընդունելու արգելքի վերաբերյալ հարցին՝ ԿԿՀ նախագահը նշել է՝ քաղաքացիները ևս պետք է հասկանան, որ պաշտոնատար անձին որոշակի շեմից ավելի, որոշակի տեսակի առարկաներ նվիրելը կամ գույքային դրությանն առնչվող որոշակի գործողությունը վերջինիս օգտին իրականացնելն այլևս թույլատրելի չէ:
Անդրադառնալով հյուրասիրության արգելքին՝ Հանձնաժողովի նախագահը նշել է. «Եթե հյուրասիրությունը կազմակերպվում է տվյալ մարդու օգտին կայացվելիք հնարավոր որոշման, գործողության կամ անգործության համար և դա առիթ է դառնում, որ հանրային ծառայողն իսկապես այդ անձի օգտին որոշում կայացնի, գործողություն իրականացնի կամ անգործություն, ապա նախագծով դա նույնպես արգելվում է»:
Հայկուհի Հարությունյանն ընդգծել է, որ վարքագծի կանոնները գործելու են նաև բոլոր նրանց համար, ովքեր հավակնում են զբաղեցնել հանրային պաշտոն, և, որպես թեկնածու, դառնալու են ԿԿՀ-ի կողմից բարեվարքության ուսումնասիրության սուբյեկտ:
Նվերների վերաբերյալ Հանձնաժողովն առաջիկայում կներկայացնի առանձին հայեցակարգ:
Ինչ վերաբերում է կանոնները խախտելու դեպքում պատասխանատվության ենթարկելուն, բոլոր այն դեպքերում, երբ բացակայում է պատասխանատվության ենթարկելու միջոցը, ԿԿՀ-ն օրենսդրական ուսումնասիրությունների արդյունքում կներկայացնի պատասխանատվության միատեսակ միջոցների փաթեթ:

Haykuhi Harutyunyan, Chairwoman of the CPC, was hosted by Shant TV’s “Herankar” program.
The chairwoman of the Commission spoke about the draft “Typical Code of Conduct for Public Servants” developed by the Committee and submitted for public discussion.
“Rules of such volume and quality in the terms of making a rule of communication on a public platform, principles of Code of Conduct of public servants’ daily work, behaviour outside of work and behaviour in general, are presented for the first time,” she said.
Haykuhi Harutyunyan highlighted that the presented rules will become a guide for the people of all kinds of state positions, including judges, prosecutors and investigators.
“According to the departments, the rules of conduct should be presented and localized, taking into account the specifics of the sector,” she said.
Answering the question about the ban on receiving gifts from public servants, the chairwoman of the Committee noted that the citizens should understand that it is no longer permissible to present any items of more than a certain threshold and types or perform certain property related actions in his favour.
Referring to the ban on hospitality, Haykuhi Harutyunyan noted. “If the hospitality is organized for a possible decision, action or inaction to be made in favour of the person, it becomes an occasion for the public servant to really make a decision, take action or inaction in favour of that person, then it is also prohibited by the draft.”
Haykuhi Harutyunyan emphasized that the rules of conduct will apply to all the citizens to be appointed in public positions, and as a candidate they will become a subject of integrity check by the Committee.
The CPC will soon present a separate concept for gifts.
As for prosecution in case of violation of the rules, in all cases where there is no remedy for bringing to responsibility, the CPC will present a uniform package of measures as a result of legislative studies.