Հրապարակվում է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի 2012-2015թթ. գործունեության հաշվետվությունը
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հրապարակում է 2012-2015թթ. գործունեության հաշվետվությունը՝ ներկայացնելով 2012-2015թթ. կատարած աշխատանքներն ու դրանց հիմնական արդյունքները:
Հանձնաժողովն իրականացրել է հանրային էթիկայի ոլորտի օրենսդրության և Հանձնաժողովի կազմակերպական զարգացմանը, էթիկայի համակարգի արդյունավետ ինստիտուցիոնալացմանը, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց բարեվարքության խթանմանը, էթիկայի սկզբունքների և կանոնների հիման վրա էթիկայի կանոնագրքերի մշակմանը և ընդունմանը, շահերի բախման կանխարգելման գործնականում կիրառելի կառուցակարգերի ներդրմանը, ինչպես նաև Հանձնաժողովի՝ պետական մարմինների հետ համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի զարգացմանն ուղղված քայլեր:
Հանձնաժողովի կարևորագույն ձեռքբերումներից է գույքի և եկամուտների էլեկտրոնային հայտարարագրման համակարգի գործարկումը, որն ապահովում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց ակտիվների հայտարարագրման գործընթացի պարզեցումը և արդյունավետությունը, ինչպես նաև Հանձնաժողովի կայքէջում հայտարարագրերի հրապարակման միջոցով դրանց թափանցիկությունը և հանրային հասանելիությունը: Հանձնաժողովի կողմից կատարվել է մեծածավալ աշխատանք՝ ուղղված ռիսկային ցուցանիշների հիման վրա հայտարարագրերի վերլուծության բաղադրիչի զարգացմանը:
Հանձնաժողովն իրականացրել է նաև միջազգային կառույցների և քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների հետ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված մի շարք նախաձեռնություններ, որոնք միտված են եղել էթիկայի համակարգի բացերի գնահատմանը, էթիկայի խնդիրների լուծման միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրությանը և դրա տեղայնացմանը:

The Commission on Ethics of High-Ranking Officials publishes the 2012-2015 activity report by presenting the activities implemented by the Ethics Commission during 2012-2015 and the main outcomes of those activities.
The Commission has taken steps directed at the development of legislation in the sphere of public ethics and organizational development of the Commission, effective institutionalization of the system of ethics, promotion of the integrity of the high-ranking officials, drafting and adoption of codes of conduct on the basis of principles and rules of ethics, introduction of structures that are practically applicable for the prevention of the conflict of interests, as well as development of the cooperation of the Commission with state bodies and public relations.
One of the most important achievements of the Commission is the launching of electronic declaration system of income and property, which ensures simplification and effectiveness of the process of declaration of assets of high-ranking officials and their related persons, as well as transparency and public access of those declarations by means of their publication on the website of the Commission. The Commission has performed great amount of work directed at development of component of analysis of the declarations on the basis of risk indicators.
The Commission has also carried out a number of initiatives directed at strengthening the cooperation with international organizations and civil society institutions. These initiatives pursued objective of evaluation of gaps of the ethics system, study of international best practice of ethics, issues, solutions and the localization of practices.