Հրապարակվում է 2018 թվականի հուլիսի 24-ի դրությամբ պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու հայտարարագրերը չներկայացրած պաշտոնատար անձանց ցանկը
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հայտարարագրերի ներկայացման պահանջների պահպանման ստուգման գործընթացի շրջանակում ամփոփել է 2018 թվականի հուլիսի 24-ի դրությամբ պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու հայտարարագիր չներկայացրած պաշտոնատար անձանց տվյալները: Օրենքով նախատեսված 30 օրյա ժամկետի ավարտից հետո պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու հայտարարագիր չեն ներկայացրել 19 պաշտոնատար անձինք, որոնց ցանկը հրապարակվում է:
Այդ առնչությամբ, Հանձնաժողովի կողմից հարուցվել են վարչական իրավախախտման վերաբերյալ գործերի վարույթներ՝ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 169.28-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հայտարարատու պաշտոնատար անձի կողմից «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված հայտարարագիրը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ժամկետում չներկայացնելը նախատեսված առերևույթ իրավախախտման հատկանիշներով:
Միաժամանակ, սույն թվականի հուլիսի 24-ի դրությամբ 2017 թվականի (տարեկան) հայտարարագրերը դեռևս Հանձնաժողովին չեն ներկայացրել 8 պաշտոնատար անձինք: Ընթացող վարչական իրավախախտման վերաբերյալ վարույթի արդյունքներով հայտարարագրեր չներկայացնելու դեպքում Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի հիման վրա վարույթի նյութերը կուղարկի Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազություն՝ հայտարարագիրը դիտավորությամբ չներկայացնելու առերևույթ հատկանիշներով:

The Commission on Ethics of High-Ranking Officials, in the outcomes of declaration submission requirements checking process, has summarized the data of public officials, who has not submitted their appointment declarations as of July 24 of 2018.
19 public officials have not submitted their appointment declarations after the 30 day deadline, the list of whom is being published.
In this regard, proceedings on administrative offence cases have been instituted in accordance with Paragraph 1 of Article 169.28 of the RA Code on Administrative Offences (by the characteristics of failing to submit the declaration envisaged by the RA Law on “Public Service” within the time prescribed by the Law on “Public Service” to the Commission on Ethics of High-Ranking Officials).
At the same time, 8 declarant public officials have not submitted their annual declarations for 2017 as of July 24 of 2018.
In case of failing to submit the declarations by the outcomes of the proceeding on the administrative offence, the Commission on Ethics of High-Ranking Officials, in accordance with Article 44 of the RA Law on “Public Service”, will forward the case materials to the RA Prosecutor General’s Office by the obvious characteristic of the failure to submit the declaration.