Դեկտեմբերի 11-ին հրապարակված՝ Եվրոպայի խորհրդի կոռուպցիայի դեմ պայքարի խմբի (ԳՐԵԿՈ) համապատասխանության նոր զեկույցում արձանագրվել է, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել 2015 թվականին տրված հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ։
Զեկույցով ավարտվում է Հայաստանի համապատասխանության ընթացակարգը մոնիթորինգային 4-րդ փուլի շրջանակում, որի հանձնարարականները վերաբերում են կոռուպցիայի կանխարգելմանը խորհրդարանի անդամների և դատական համակարգի ներկայացուցիչների շրջանում։
Զեկույցում գնահատվել է, որ պատգամավորների կողմից ձեռնարկատիրական գործունեության սահմանափակումների շրջանցումը կանխելու վերաբերյալ հանձնարարականը բավարար չափով կատարվել է։ Այս առումով ընդգծվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից իրականացվող կանոնավոր մոնիթորինգի կարևորությունը, ներառյալ՝ Հանձնաժողովի կողմից մինչ օրս իրականացված ուսումնասիրությունները խորհրդարանականների կողմից անհամատեղելիության պահանջների պահպանման համատեքստում:
ԳՐԵԿՈ-ն ընդգծել է նաև, որ նվերների ընդունման սահմանափակումները հստակեցվել և արդիականացվել են վերաբերելի խմբերի համար (այդ թվում՝ խորհրդարանականներ, դատավորներ և դատախազներ), ինչը համահունչ է հանձնարարականին:
Զեկույցին ամբողջությամբ կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ https://shorturl.at/Yc64w:
Միաժամանակ, Հայաստանը շարունակում է գնահատման գործընթացը ԳՐԵԿՈ-ի հինգերորդ շրջափուլի ներքո, որը կենտրոնացած է կոռուպցիայի կանխարգելման և բարեվարքության խթանման վրա՝ կենտրոնական կառավարությունում (բարձրագույն գործադիր պաշտոններ) և իրավապահ մարմիններում:

The new compliance report of the Council of Europe’s Group of States against Corruption (GRECO), published on December 11, notes that Armenia has made significant progress in implementing the recommendations issued in 2015.
The report concludes Armenia’s compliance procedure within the framework of the 4th monitoring round, with recommendations focused on preventing corruption among members of parliament and representatives of the judicial system.
The report assessed that the recommendation to prevent circumvention of restrictions on entrepreneurial activities by parliamentarians has been sufficiently implemented. In this regard, the importance of regular monitoring conducted by the Corruption Prevention Commission was highlighted, including the studies carried out by the Commission to date regarding compliance with incompatibility requirements by parliamentarians.
GRECO also emphasized that the restrictions on accepting gifts have been clarified and updated for relevant groups (including parliamentarians, judges, and prosecutors), aligning with the recommendation.
You can read the full report at the following link: https://shorturl.at/Yc64w:
At the same time, Armenia continues its evaluation process under GRECO’s Fifth Evaluation Round, which focuses on preventing corruption and promoting integrity within the central government (high-level executive positions) and law enforcement agencies.