Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի կողմից հրապարակվել են 2025թ.-ի կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (այսուհետ՝ ԿԸ համաթիվ) արդյունքները: ԿԸ համաթիվը դասակարգում է 182 երկրներ և տարածքներ՝ ըստ հանրային ոլորտում կոռուպցիայի ընկալման մակարդակի՝ 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) մինչև 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակով:
Հայաստանի՝ ԿԸ համաթվի 2025թ. արժեքը նախորդ տարվա համեմատությամբ նվազել է մեկ միավորով՝ կազմելով 46: 182 երկիր ներառող ԿԸ համաթվի դասակարգման աղյուսակում Հայաստանը 65-րդ տեղում է: Հայաստանի ԿԸ համաթվի արժեքը 2025 թվականին շարունակել է բարձր լինել ԿԸ համաթվի համաշխարհային միջին արժեքից: 2025 թ․-ին ԿԸ համաթվի համաշխարհային միջին միավորը կազմել է 42՝ 100-ից, ինչը, ըստ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-ի, վկայում է նվազման ընդհանուր միտումի մասին:
2025 թվականի Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը ցույց է տալիս, որ կոռուպցիան շարունակում է լուրջ սպառնալիք մնալ աշխարհի բոլոր երկրներում և տարածաշրջաններում:
Նշենք, որ յուրաքանչյուր երկրի միավորը կազմվում է առնվազն 3 տարբեր աղբյուրների համադրությամբ, որոնք վերցված են կոռուպցիայի վերաբերյալ 13 տարբեր հարցումներից և գնահատումներից։ Այդ տվյալները հավաքագրվում են տարբեր հեղինակավոր հաստատությունների կողմից, այդ թվում՝ Համաշխարհային բանկի և Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի։
Միաժամանակ, Հայաստանի ԿԸՀ 2025թ․ համաթիվը հաշվարկվել է 6 աղբյուրների համաթվերի միջին թվաբանականից: Այդ աղբյուրներն ընդգրկել են Բերթելսմանի հիմնադրամի 2026 թ․ տրանսֆորմացիոն համաթիվը, Ֆրիդոմ Հաուսի՝ Անցումային փուլում գտնվող պետությունների 2024 թ․ զեկույցի Կոռուպցիայի ենթահամաթիվը, Գլոբալ Ինսայթի Երկրի ռիսկայնության 2024 թ․ վարկանիշը, Փոլիթիքլ Ռիսքս Սերվիսիզ Ինթերնեյշնլի՝ Երկրի ռիսկայնության 2025թ․ ուղեցույցը, Ժողովրդավարության բազմազանության ծրագրի 2025 թ․-ի հրապարակումը և Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի Ընկերությունների գործադիր տնօրենների կարծիքի հարցման 2025 թ․ հրապարակումը:
Նշված աղբյուրներում Հայաստանի գնահատման ցուցանիշը չի փոփոխվել 2024 թ․-ի համեմատությամբ՝ բացառությամբ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի վկայակոչված հրապարակման, ըստ որի՝ Հայաստանի ցուցանիշը նվազել է 3 միավորով (56-ից դառնալով 53)։

Transparency International has published the results of the 2025 Corruption Perceptions Index (hereinafter, CPI). The CPI ranks 182 countries and territories according to the perceived level of corruption in the public sector, on a scale from 0 (highly corrupt) to 100 (very clean).
Armenia’s CPI score for 2025 decreased by one point compared to the previous year, reaching 46. In the CPI ranking table covering 182 countries, Armenia is in 65th place. Armenia’s CPI score in 2025 remained above the global average CPI score. In 2025, the global average CPI score was 42 out of 100, which, according to Transparency International, indicates an overall downward trend. The 2025 Corruption Perceptions Index shows that corruption continues to pose a serious threat in all countries and regions around the world.
It should be noted that each country’s score is composed by combining at least three different sources, drawn from 13 different surveys and assessments on corruption. These data are collected by various reputable institutions, including the World Bank and the World Economic Forum.
At the same time, Armenia’s CPI score for 2025 was calculated as the arithmetic mean of six sources. These sources included the Bertelsmann Foundation’s 2026 Transformation Index, Freedom House’s 2024 report on Corruption Subindex in Transitioning States, Global Insight’s 2024 Country Risk Rating, Political Risk Services International’s 2025 Country Risk Guide, the 2025 publication of the Democracy Diversity Program, and the 2025 release of the World Economic Forum’s Executive Opinion Survey.
In the mentioned sources, Armenia’s assessment scores remained unchanged compared to 2024, except for the publication cited by the World Economic Forum, according to which Armenia’s score decreased by 3 points, from 56 to 53.