Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի կողմից հրապարակվել է 2024թ.-ի կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (այսուհետ՝ ԿԸ համաթիվ) արդյունքները: ԿԸ համաթիվը դասակարգում է 180 երկիր և տարածքներ՝ ըստ հանրային ոլորտում կոռուպցիայի ընկալման մակարդակի՝ 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) մինչև 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակով:
Հայաստանի ԿԸ համաթվի 2024թ. արժեքը նախորդ տարվա համեմատ մնացել է նույնը՝ 47 միավոր: 180 երկիր ներառող ԿԸ համաթվի դասակարգման աղյուսակում Հայաստանը 63-րդ տեղում է:
Հայաստանի ԿԸ համաթվի արժեքը 2024 թվականին (47) ավելի բարձր է ԿԸ համաթվի համաշխարհային միջին արժեքից (43), որը տարիներ շարունակ անփոփոխ է մնում:
Ըստ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպության զեկույցի՝ https://surl.li/oyzvdm, կոռուպցիան դեռևս վտանգավոր խնդիր է աշխարհի բոլոր տարածքներում, սակայն բազմաթիվ երկրներում տեղի են ունենում դրական փոփոխություններ: 2012 թվականից ի վեր 32 երկիր էականորեն նվազեցրել է կոռուպցիայի մակարդակը, մինչդեռ նույն ժամանակահատվածում 148 երկիր մնացել է անփոփոխ, կամ ավելի է վատթարացել ԿԸ համաթվի ցուցանիշը։
Նշենք, որ Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը աշխարհում կոռուպցիայի ամենաշատ օգտագործվող գլոբալ վարկանիշային ցուցանիշն է։ Այն չափում է, թե որքան կոռումպացված է համարվում յուրաքանչյուր երկրի պետական հատվածը՝ ըստ փորձագետների և գործարարների գնահատման։ ԿԸ համաթվի հաշվարկման գործընթացը պարբերաբար վերանայվում է՝ այն առավել կայուն և հետևողական դարձնելու նպատակով։ Վերջին անգամ վերանայումը իրականացվել է 2017 թվականին՝ Եվրոպական հանձնաժողովի Համատեղ հետազոտական կենտրոնի կողմից։ 2012 թվականից հետո ԿԸՀ յուրաքանչյուր տարվա գնահատականները համեմատելի են այլ տարվա գնահատականների հետ։

Transparency International has published the results of the Corruption Perceptions Index (CPI) for 2024. The CPI ranks 180 countries and territories based on perceived levels of public sector corruption, using a scale from 0 (highly corrupt) to 100 (very clean).
Armenia’s Corruption Perceptions Index score for 2024 remains unchanged from the previous year at 47 points. In the CPI ranking, which includes 180 countries, Armenia is ranked 63rd.
Armenia’s Corruption Perceptions Index score for 2024 (47) is higher than the global average CPI score (43), which has remained unchanged for several years.
According to the report by Transparency International, corruption remains a serious issue across all regions of the world, but many countries have experienced positive changes. Since 2012, 32 countries have significantly reduced their levels of corruption, while during the same period, 148 countries have either remained the same or seen a worsening of their Corruption Perceptions Index scores. You can read the full report here: Transparency International Report.
It should be noted that the Corruption Perceptions Index is the most widely used global ranking indicator for corruption. It measures the perceived level of corruption in the public sector of each country, based on assessments from experts and business people. The process of calculating the CPI is periodically reviewed to ensure it remains more stable and consistent. The last review was conducted in 2017 by the European Commission’s Joint Research Centre. Since 2012, CPI scores for each year have been comparable to scores from other years.