Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում կիրառելի են արտերկրում հաջողված օրինակները
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանն ու Հանձնաժողովի անդամ Արամայիս Փաշինյանը 2022 թվականի ապրիլի 25-28-ը աշխատանքային այցով գտնվել են Ալբանիայի Հանրապետությունում:
Հանձնաժողովի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել այնպիսի պետական ինստիտուտների հետ, ինչպիսիք են Բարձրագույն դատական խորհուրդը, Բարձրագույն դատախազական խորհուրդը, Հայտարարագրերի և շահերի բախման աուդիտի բարձրագույն տեսչության (HIDAACI), ինչպես նաև  ԵԱՀԿ Ալբանիայի գրասենյակի,  ԵՄ պատվիրակության, Արդարադատության նախարարության, Ալբանիայի Հելսինկյան կոմիտեի հետ։
Այցելության հիմնական նպատակն էր ուսումնասիրել Ալբանիայում պետական ինստիտուտների բարեփոխման, դատական և իրավական, ինչպես նաև ծանոթանալ կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ կառուցակարգերին, դրանց գործառնական ընթացակարգերին, ինչպես նաև արդեն արձանագրված արդյունքներին։ Այցելության թեմատիկ հիմնական թիրախն էր
• պետական ինստիտուտների բարեփոխման առկա վիճակը,
• դատավորների զտման (vetting) մեխանիզմները, դրա արդյունքները,
• կոռուպցիայի կանխարգելման ինստիտուցիոնալ և ֆունկցիոնալ կառուցակարգերը։
Ալբանիայում արդեն իսկ կիրառված և կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ հաջողություններ արձանագրած որոշակի գործիքակազմեր օրենսդրական վերանայումներից հետո կարող են օգտագործվել նաև մեր երկրում:
Ալբանիայում գործում է Բարձրագույն դատախազական խորհուրդ, որը բաղկացած է 11 անդամից՝ դատախազներ, քաղհասարակության և փաստաբանական համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև իրավաբան-գիտնականներ։ Վերջիններիս ընտրում է Ազգային ժողովը մրցութային սկզբունքով ձևավորված և Ազգային ժողով ներկայացրած ցուցակից։ Այն դեպքում, երբ Ազգային ժողովը որևէ թեկնածու չի ընտրում, ապա Ազգային ժողով ներկայացրած ցուցակի առաջին երեք անձինք օրենքի ուժով համարվում են ընտրված։
Ալբանիայում առանձնացված է հակակոռուպցիոն դատախազի ինստիտուտը, որը գործում է անկախ, և ի պաշտոնե չի ենթարկվում երկրի գլխավոր դատախազին:
Ալբանիայի հակակոռուպցիոն քաղաքականության ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում բավականաչափ գործառույթներ են վերապահված այդ երկրի արդարադատության նախարարությանը: Ալբանիայի արդարադատության նախարարի տեղակալներից մեկը մոտ 30 հոգուց բաղկացած անձնակազմով հանձնառու է հակակոռուպցիոն պետական քաղաքականության ռազմավարական ծրագրերի մշակման աշխատանքների կազմակերպման, դրանց իրականացման համար: Այս աշխատակազմի միջոցով են Ալբանիայում կյանքի կոչվում հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը միտված ծրագրերը, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների կառուցակարգերի մշակումն ու իրականացման հսկողությունը:
Ալբանիայում գործում է Ակտիվների և շահերի հայտարարագրման բարձրագույն տեսչական մարմին, որի կառավարումը միանձնյա է և բաղկացած է երկու՝ հայտարարագրերի և կառավարման ստորաբաժանումներից:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ արդեն իսկ որոշակի մեխանիզմներ կան մշակված` Հանձնաժողովի ներկայացուցիչները Ալբանիայի գործընկերների հետ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել խորացնելու համագործակցությունը և կազմակերպել այդ երկրի ներկայացուցիչների համար փոխայցելություններ:

On April 25-28, 2022, Chairwoman of the Commission Haykuhi Harutyunyan and member of the Commission Aramayis Pashinyan were on a working visit to the Republic of Albania.
The Commission delegation met with state institutions such as the Supreme Judicial Council, the Supreme Prosecutorial Council, the HIDAACI, as well as the OSCE Office in Albania, the EU Delegation, the Ministry of Justice, and the Helsinki Committee of Albania.
The main purpose of the visit was to study the judicial and legal reforms in Albania, as well as to get acquainted with the institutional structures for the prevention and fight against corruption. The main thematic target of the visit was․
the current state of reform of state institutions,
vetting mechanisms, their results,
institutional-functional structures of corruption prevention.
Some tools that have already been used to prevent corruption in Albania after legislative revisions can also be used in our country.
Albania has Supreme Prosecutorial Council with 11 members. They are elected by the National Assembly from the list submitted to the National Assembly on a competitive basis. In case the National Assembly does not elect any candidate, the first three persons on the list are considered elected by law.
In Albania, the institute of anti-corruption prosecutor is separated, which is independent and is not ex officio subject to the country’s Prosecutor General.
Albania’s anti-corruption policy is largely vested in the Albanian Ministry of Justice. There are enough functions in Albania’s anti-corruption policy that are vested in that country’s Ministry of Justice. One of the Deputy Ministers of Justice of Albania, with a staff of about 30 people, is responsible for organizing and implementing strategic anti-corruption state policy programs. Through this staff, public awareness programs, and the development of judicial reforms are being implemented in Albania.
In Albania, there is a Supreme Inspection Body for the Declaration of Assets, the management of which is sole and consists of two subdivisions; declarations and management departments.
Taking into account that certain mechanisms have already been developed to prevent corruption in Armenia, the representatives of the Commission have reached an agreement with their Albanian counterparts to deepen cooperation, to organize mutual visits for the representatives of that country.