«Հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոններ»-ի նախագծի վերաբերյալ Factor TV-ի քննարկմանը մասնակցում են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի Հանրային ծառայողների վարքագծի վերահսկողության վարչության պետ Սերոբ Անտինյանը, կառավարման փորձագետ Արշակ Սարգսյանը, Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի իրավախորհրդատու Արմեն Խուդավերդյանը։
«Հանրային ծառայողի անաչառ, օբյեկտիվ, բարեվարք վարքագիծը ուղղակի ազդեցություն ունի հանրության կողմից պետության հանդեպ վստահության վրա»,- նշել է Սերոբ Անտինյանը:
Ըստ Արմեն Խուդավերդյանի՝ սա այն միջանկյալ փաստաթուղթն է, որով սահմանվում է, թե հանրային ծառայողների համար ինչպիսի մոդելային կանոններ պետք է լինեն:
«Հանձնաժողովի սկսած աշխատանքը երկար ճանապարհի սկիզբն է, նախնական քայլ, որպեսզի կարողանանք ոլորտային վարքագծի կանոնագրքեր ունենալ»,- ասել է նա:
«ԿԿՀ-ի մշակած նախագիծը միանշանակ տեղին է, և արդյունքը զգալու ենք, սակայն զգալի արդյունքի կհասնենք միայն այն ժամանակ, երբ մեր հասարակության գիտակցական, կրթական մակարդակը, մենթալիտետը պետության կիրառած գործիքակազմի միջոցով կբերենք այն աստիճանի, որ հանրային ծառայողի տիպային կանոնները հանրության համար կլինեն ընկալելի, և հանրությունը ինքը կլինի պահանջատեր»,-ասել է Արշակ Սարգսյանը:
Կառավարման փորձագետը շնորհակալություն է հայտնել նախագիծը մշակողներին և նշել, որ այն բարձր մակարդակի աշխատանք է, որում դետալային անդրադարձ է կատարվել բոլոր իրավիճակներին:
Անդրադառնալով հասարակության դերակատարությանը՝ Սերոբ Անտինյանը նշել է. «Տիպային կանոնների շուրջ լայն հանրային քննարկումը, հանրությանը պահանջատեր դարձնելը կնպաստի ապագայում բարեվարք հանրային ծառայող ունենալուն»:

Serob Antinyan, Head of the Public Servants’ Behavior Control Department, Arshak Sargsyan, Management Expert, Armen Khudaverdyan, Legal Advisor of the Transparency International Anti-Corruption Center, are taking part in the discussion of Factor TV on the draft “Model rules of conduct for public servants”.
“Public servants’ impartial, objective and ethical behaviour has a direct impact on the public trust in the state,” mentioned Serob Antinyan.
According to Armen Khudaverdyan, this is the interim document, which defines what kind of model rules should be for public servants.
“The work started by the Commission is the beginning of a long way, a preliminary step which will enable having sectoral codes of conduct,” he said.
“The draft developed by CPC is definitely relevant, and we will see the result, but we can achieve significant results only when society’s mentality, cognitive and educational level, with the help of toolkit used by the state, will be reached to a level when the model rules for public servant will be comprehensible to the society, and the society itself will be claiment,” said Arshak Sargsyan.
The management expert thanked the developers of the draft. He noted that it was a high-level work, in which all situations were discussed in detail.
Referring to the role of the society, Serob Antinyan noted. “A broad discussion of model rules, making the society claiment will contribute to having a well-behaved public servant in the future.”