Հանձնաժողովն ամփոփել է երեք կազմակերպություններում կոռուպցիոն ռիսկերի փորձնական գնահատման արդյունքները
Կարևորելով պետական մասնակցությամբ ընկերություններում հակակոռուպցիոն համապատասխանության կառուցակարգերի (այդ թվում՝ կոռուպցիոն ռիսկերի կառավարման) ներդրման անհրաժեշտությունը, Հանձնաժողովը 2022 թվականին սկսել է համագործակցություն «Բարեվարքության խթանում և կոռուպցիայի կանխարգելում Հայաստանի պետական ոլորտում» ԵՄ թվինինգ ծրագրի հետ, որի 4-րդ բաղադրիչի նպատակ էր սահմանվել գործարար բարեվարքության ամրապնդումը և կոռուպցիոն ռիսկերի կառավարման համակարգի ներդնումը պետական մասնակցությամբ ընկերություններում:
Ծրագրի հետ համագործակցության շրջանակում Հանձնաժողովը 2023 թվականին մշակել է կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման մեթոդաբանության նախագիծը, որի հիման վրա իրականացվել են կոռուպցիոն ռիսկերի փորձնական գնահատումներ պետական մասնակցությամբ մեկ ընկերությունում և պետական (համայնքային) ոչ առևտրային երկու կազմակերպություններում, որի արդյունքներն ամփոփվել են 2024 թվականին:
Գնահատման արդյունքներն առաջին հերթին ընդգծել են կազմակերպությունների կարողությունների զարգացման, ինչպես նաև բարեվարքության և հակակոռուպցիոն համապատասխանության միջազգային ստանդարտների ներդրման անհրաժեշտությունը: Բացի այդ, գնահատման արդյունքները ցույց են տվել, որ բացահայտված մի շարք խնդիրներ համակարգային լուծումներ են պահանջում, ինչը հաշվի առնելով, Հանձնաժողովը փորձնական գնահատման արդյունքները ներկայացնում է զեկույցի մշակմամբ՝ անդրադառնալով նաև ոլորտում առկա բացերին և միջազգային հիմնական ստանդարտներին:

Recognizing the necessity of implementing anti-corruption compliance frameworks (including corruption risk management) in state-owned enterprises, the Commission began collaborating in 2022 with the EU Twinning project “Fostering integrity and preventing corruption in the public sector in Armenia” with the fourth component aimed at strengthening business ethics and implementing a corruption risk management system in state-owned enterprises.
As part of the collaboration with the project, in 2023, the Commission developed a draft methodology for assessing corruption risks, based on which pilot corruption risk assessments were conducted in one state-owned company and two public (municipal) non-commercial organizations. The results of these assessments were summarized in 2024.
The results of the assessment primarily highlighted the need for capacity development within organizations, as well as the introduction of international standards for governance and anti-corruption compliance. Additionally, the findings indicated that several identified issues require systemic solutions. Taking this into account, the Commission presented the results of the pilot assessment in a report, which also addresses existing gaps in the field and key international standards.