Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհուրդը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2021 թվականի գործունեությունը գնահատել է դրական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստըՕրակարգի առաջին հարցով անդրադարձ է կատարվել ԳՐԵԿՈ-ի և Տնտեսական համագործակցության զարգացման կազմակերպության՝ Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի գնահատման արդյունքների վերաբերյալ առաջարկություններին: Կարևորվել է միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող զեկույցներում Հայաստանի վարկանիշի շարունակական բարձրացումը և նշվել, որ այս համատեքստում պետք է հաղորդակից լինել ստացվող ազդակներին:
«Առաջարկները պետք է դիտարկել՝ պետական ինստիտուտների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունից ելնելով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, այդ թվում՝ հակակոռուպցիոն, դատական ոլորտներում, առանցքային նշանակություն ունեն կառավարության համար:
Կարևորվել է բարեփոխումների արդյունքում հանրության շրջանում դատական վճիռների նկատմամբ վստահության բարձրացումը: «Մեր խնդիրն է՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից տրվող վարկանիշներում Հայաստանի իմիջը շարունակական բարձրացնել, այնպես որ պետք է այս հարցում լինենք մաքսիմալ հետևողական»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը: Հանձնարարվել է գնահատել վերը նշված առաջարկներն ու դրա արդյունքների հիման վրա իրականացնել համապատասխան փոփոխություններ:
Խորհրդին է ներկայացվել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2021 թվականի գործունեության հաշվետվությունը: Տեղեկացվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ստուգվել և վերլուծվել է 210-ից ավելի պաշտոնատար անձի հայտարարագիր, որից 139-ը եղել են դատավորներ: Հավելյալ ստուգվել են նաև վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց ընտանիքի անդամների հայտարարագրերը: Արդյունքում՝ հարուցվել են ինչպես կարգապահական վարույթներ, այնպես էլ որոշ գործեր ուղարկվել են դատախազություն: Նշվել է, որ 2021-ի հունիսից վերագործարկվել է ծախսերի հայտարարագրումը ներառող համակարգը, հայտարարագրման լրացման համար վերամշակվել է նոր ձևանմուշ: Նախորդ տարվա ընթացքում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից ուսումնասիրվել է անհամատեղելիության պահանջների և շահերի բախման 45 դեպք, որոնցից 15-ը՝ մեդիա հրապարակումների հիման վրա: Վերոնշյալ հիմքով հարուցվել է 3 վարույթ: Միաժամանակ, իրականացվել է պետական պաշտոնի հավակնող 103 անձի բարեվարքության ուսումնասիրություն, տրվել են համապատասխան եզրակացություններ: Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2021 թվականի գործունեությունը խորհրդի կողմից գնահատվել է դրական: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է հանձնաժողովի գործունեության մեխանիզմների շարունակական զարգացման, այդ թվում՝ թվայնացման միջոցով դրանք կատարելագործելու կարևորությունը:
Նիստում անդրադարձ է կատարվել նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների և օպերլիազորների ընտրության ընթացքում առաջ եկած խնդիրներին և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկներին, ինչպես նաև «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծին», որը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից:

Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the regular sitting of the Anti-Corruption Policy Council took place at the Government. The first issue on the agenda referred to the recommendations of the GRECO and Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) on the results of the 2021 evaluation of the Republic of Armenia. The continuous increase of Armenia’s rating in the reports of reputable international organizations was highlighted and in this context it is necessary to acknowledge the received signals.
“The recommenditions should be considered in view of the need to increase the efficiency of state institutions,” said the Prime Minister Nikol Pashinyan and added that institutional reforms, including in the anti-corruption and judicial spheres, are of key importance for the Government.
As a result of these reforms, public confidence in court decisions should increase significantly. “Our task is to continuously raise the image of Armenia in the rankings given by reputable international organizations, so we must be as consistent as possible in this issue,” Nikol Pashinyan stressed. Instructed to evaluate the above-mentioned recomendations and make appropriate changes based on their results.
The report on the activities of the Corruption Precention Commission in 2021 was presented to the Council. It was noted that during the reporting period, the declarations of more than 210 officials were checked and analyzed, 139 of which were judges. The declarations of the family members of the above-mentioned officials were also additionally checked. As a result, both disciplinary proceedings were initiated and some cases were sent to the Prosecutor’s Office. It was noted that starting from June 2021 the system that includes the declaration of expenses was re-launched, and a new form was developed to fill in the declaration. Last year, the Corruption Precention Commission investigated 45 cases of incompatible requirements and conflicts of interest, 15 of which were based on media reports. 3 proceedings were initiated on the above-mentioned grounds. At the same time, the ethics of 103 candidates for state position was examined and relevant conclusions were given. The Council assessed the activity of the Corruption Precention Commission in 2021 as positive. Prime Minister Pashinyan stressed the importance for continuously developing the mechanisms of the Commission, including their improvement through digitalization.
The meeting also addressed the problems arising during the selection of investigators and Neighborhood Police Officers of the Anti-Corruption Committee, the proposals aimed at their solution, as well as the “Draft Law on Making Amendments to the Criminal Procedure Code of Armenia” submitted by the Anti-Corruption Committee.