Հակակոռուպցիոն գնահատման մեթոդաբանության մեկնարկային հանդիպումներ ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում
Այս շաբաթ ԵՄ «Բարեվարքության խթանում և կոռուպցիայի կանխարգելում Հայաստանի պետական ​հատվածում» Թվինինգ ծրագրի շրջանակում Հայաստանում էր գտնվում գերմանացի փորձագետների հերթական առաքելությունը, որի աջակցությամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում պետական մասնակցությամբ երեք կազմակերպությունների հետ կոռուպցիոն ռիսկերի վերլուծություններ իրականացնելու նպատակով անցկացվեցին մեկնարկային հանդիպումներ և քննարկումներ։
Ծրագրի շրջանակում ընտրվել են կազմակերպաիրավական տարբեր ձև ունեցող երեք կազմակերպություններ՝ «Հայանտառ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն (ՊՈԱԿ), «Երևանի հ. 119 մանկապարտեզ» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություն (ՀՈԱԿև «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ (ԱՆԻՖ):
Ռիսկերի գնահատումը բարեվարքության համակարգի ստեղծման համար կոռուպցիայից խուսափելու անփոխարինելի հիմք է: Միայն այն կազմակերպությունները, որոնք գիտակցում են իրենց ռիսկերը, կարող են հետագայում ներքին հսկողության, անձնակազմի իրազեկման կամ կանոնակարգումների բնագավառում հատուկ կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնել: Դա վերաբերում է ինչպես մասնավոր առևտրային/ոչ առևտրային կազմակերպություններին, այնպես էլ՝ պետական կառավարման ​​մարմիններին և պետական մասնակցությամբ կազմակերպություններին:
Այս շաբաթվա աշխատաժողովներն անցան շատ բաց և կառուցողական մթնոլորտում։ Նախատեսվում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի և միջազգային փորձագետների հետագա աջակցությամբ մինչև 2023 թվականի վերջ երեք կազմակերպություններից յուրաքանչյուրի համար ստեղծել կոռուպցիոն ռիսկերի քարտեզագրում, որը, անհրաժեշտության դեպքում, անհատական ​​գործողությունների ծրագրի տեսքով թույլ կտա սահմանել հետագա կանխարգելիչ միջոցառումները, այնուհետև ժամանակին իրականացնել դրանք:

This week CPC held, with the support of German experts as part of the EU twinning project “Fostering integrity and preventing corruption in the public sector in Armenia”, kick-off meetings and workshops with three state-owned private organizations (Hayantar SNCO, Kindergarten 119, ANIF – Armenian National Interests Fund) with the aim of to carry out corruption risk analyses.
Conducting a risk analysis is the indispensable basis for setting up an integrity system in order to avoid corruption. Only those organizations who are aware of their risks can afterwards implement tailor-made preventive measures, either in the areas of internal control, staff awareness-rising or regulation. This applies to privatized commercial / non-commercial organizations as well as to public authorities.
This week՛s workshops proceeded in a very open and constructive atmosphere. It is intended – with further support from CPC and international experts – by each of the three organizations to create a corruption risk atlas by the end of 2023, which, if necessary, will define further preventive measures in the form of an individual action plan and then implement them timely.