2012 թվականի հոկտեմբերի 7-ից մինչև հոկտեմբերի 12-ը Էստոնիայում և Ֆինլանդիայում տեղի է ունեցել Էստոնիայի Արևելյան համագործակցության կենտրոնի, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարության, Շվեդիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության, Եվրոպական հանձնաժողովի ու Տարտու համալսարանի Եվրոքոլեջի կողմից կազմակերպված «էթիկան հանրային կառավարման համակարգում սեմինարը, որին մասնակցել ու զեկույցով հանդես է եկել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Պետրոսյանը: Տալլինում և Հելսինկիում կայացած սեմինարին մասնակցել են ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Մոլդովայից, Բելոռուսից, Ուկրաինայից և Ադրբեջանից:
Սեմինարի ընթացում հնչել են ելույթներ էթիկայի և բարեխղճության եվրոպական համակարգերի, Էստոնիայի հանրային ծառայության արժեքների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների կոռուպցիայի խնդիրների, թափանցիկության խթանման գործում բիզնեսի ու հասարակական կազմակերպությունների դերի վերաբերյալ և այլն: Սեմինարի ընթացքում ներկայացվել են մասնակից երկրների էթիկայի համակարգերն ու առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև քննարկվել են դրանց առնչվող միջազգային փորձն ու առկա խնդիրների հնարավոր լուծումները:
Ծրագրի շրջանակում տեղի են ունեցել քննարկումներ Էստոնիայի ֆինանսների նախարարության և Էստոնիայի արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև հանդիպումներ Անվտանգության հարցերի էստոնական ակադեմիայի Հանրային ծառայության վերապատրաստումների և զարգացման կենտրոնի նախագահի, Տալլինի բանտի տնօրենի և Էստոնիայի Թրանսփերանսի Ինթերնեյշնալ կազմակերպության գործադիր տնօրենի հետ:
2012 թվականի հոկտեմբերի 11-ին սեմինարի մասնակիցները Ֆինլանդիայի կառավարության ընդունելությունների տանը ունկնդրել են Վաասայի համալսարանի դոկտոր Օլլի Պեկկա Վիինամակի զեկույցը «Արժեքների վրա հիմնված առաջնորդությունը հանրային հատվածում թեմայով: Այնուհետև, տեղեկատվության ազատության Ֆինլանդիայի փորձը ներկայացրել է Ֆինլանդիայի արդարադատության նախարարության օրենսդրական նախագծերի վարչության տնօրեն Պեկկա Նուրմիին, որին հաջորդել է Ֆինանսների նախարարության հատուկ խորհրդական Տիմո Մոիլանեի Ֆինլանդիայի քաղաքացիական ծառայության էթիկայի արժեքների ուսումնասիրության գործիքների վերաբերյալ զեկույցը: Ծրագիրն ավարտվել է սեմինարի մասնակիցների պատվին Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարության՝ Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության կողմից կազմակերպված ընդունելությամբ:

Lilit Petrosyan, the Commissioner of the Commission on Ethics of High-Ranking Officials of Armenia participated in “Ethics in the Public Governance System” seminar organized by the Estonian Center for Eastern Partnership, Ministry of Foreign Affairs of Finland, Swedish International Development and Cooperation Agency, European Commission and EuroCollege of Tartu University that took place in Estonia and Finland, from October 7-12, 2012 where Ms. Petrosyan delivered a presentation on Ethics system in Armenia. Representatives from Armenia, Belarus, Moldova, Ukraine and Azerbaijan also participated in the seminars in both Tallinn and Helsinki.
During the event, the representatives from different institutions made presentations and speeches on ethics, European integrity system, Estonian public service values, problems of corruption in local self-government bodies, the role of non-government and business organizations in promoting transparency and others. Ethics systems and current challenges of ethics in Eastern Partnership states as well as respective international best experience and the possible solutions to the current problems were discussed at the event.
Within the scope of the program, discussions with the Ministry of Finance of Estonia and the representatives of Ministry of Justice of Estonia, as well as meetings with the president of the Center for Training and Development of Public Service at the Estonian Academy of Security Issues, the head of Tallinn prison and with the executive director of Counterpart International of Estonia took place.
The seminar participants also enjoyed “Value Based Leadership in Public Sector” report of Dr. Olli-Pekka Viinamiiki from Vaasa University at the Finnish Government’s Reception House, on the 11th of October. Afterwards, a presentation on Finnish experience of freedom of information was delivered by Pekka Nurm, which was followed by “The Study Instruments of Ethics Values of Civil Service in Finland” report by Timo Moilanei, the special consultant of the Ministry of Finance of Finland. The program was completed with the reception in honor of the seminar participations hosted by the Department of Russia, Eastern Europe and Central Asia of the Ministry of foreign affairs of Finland.