Դեկտեմբերի 3-ին, «Համախմբենք ուժերը՝ կանխենք կոռուպցիան» համապետական արշավի շրջանակում, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամները ընդունել են Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներին:
Հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը ուսանողներին ներկայացրել է Հանձնաժողովի մասնագիտական ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող հիմնական աշխատանքները, մասնավորապես՝ հայտարարագրերի վերլուծություն, բարեվարքության ուսումնասիրություն, հանրային ծառայողների վարքագծի վերահսկողություն, կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում, հակակոռուպցիոն կրթություն և իրազեկում, վարույթների իրավական ապահովում:
Հանձնաժողովի անդամ Արամայիս Փաշինյանը ներկայացրել է հայտարարագրման համակարգը, ուսումնասիրության գործընթացը, խնդիրները, խոսել պաշտոնատար անձանց ընտանիքի անդամների կողմից հայտարարագիր լրացնելու պարտավորությունների մասին՝ ընդգծելով հայտարարագրման համակարգի կարևորությունը՝ որպես թափանցիկության ապահովման մեխանիզմ:
Հանդիպման ընթացքում կազմակերպվել է ակտիվ քննարկում, Հանձնաժողովի անդամները պատասխանել են ուսանողների հարցերին, որոնք վերաբերել են Հանձնաժողովի անկախությանը և ինքնավարությանը, բարեվարքության ուսումնասիրության գործընթացին, դրա արդյունքում տրվող եզրակացություններին, իրազեկման աշխատանքներին, վարքագծի տիպային կանոններին և վարքագծի կանոնագրքին, հայտարարագրման համակարգին և ԶԼՄ-ների հրապարակումներին:
Հանձնաժողովը մեծապես կարևորում է երիտասարդների դերը կոռուպցիայի կանխարգելման գործում, համանման արշավները նպատակ ունեն նպաստել կոռուպցիայի և դրանց հակազդման մեխանիզմների մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը, ինչպես նաև կոռուպցիայի նկատմամբ «զրո» հանդուրժողականության ձևավորմանը:

On December 3, as part of the nationwide campaign “Unite Against Corruption,” members of the Corruption Prevention Commission hosted students from the Faculty of Law of Yerevan State University.
Mariam Galstyan, Acting Chair of the Commission, presented to the students the key activities carried out by the Commission’s professional divisions, including: Analysis of declarations, Integrity assessments, Oversight of public servants’ conduct, Corruption risk assessments, Anti-corruption education and awareness campaigns, Legal support for proceedings.
Commission member Aramais Pashinyan presented the declaration system, its examination process, and associated challenges. He also discussed the obligation of officials’ family members to submit declarations, emphasizing the importance of the declaration system as a mechanism for ensuring transparency.
During the meeting, an active discussion took place where Commission members addressed students’ questions. These questions covered topics such as the Commission’s independence and autonomy, the process of integrity assessments and the resulting conclusions, awareness-raising activities, the standard rules of conduct and the code of ethics, the declaration system, and media publications.
The Commission places great importance on the role of youth in preventing corruption. Initiatives like these aim to enhance awareness about corruption and mechanisms to counter it, as well as to foster a culture of “Zero tolerance” towards corruption.