Փետրվարի 23-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում հյուրընկալվել էին Երևանի պետական համալսարանի մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնի բակալավրիատի «Սոցիալական մանկավարժություն» կրթական ծրագրի ուսանողները:
Այցը նպատակ ուներ ուսանողներին ծանոթացնելու Հանձնաժողովի գործառույթների շրջանակին, կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև հանրային ծառայության ոլորտում բարեվարքության հաստատման մեխանիզմներին։
Հանդիպման ընթացքում ուսանողներին ողջունեց Հանձնաժողովի անդամ Արամայիս Փաշինյանը, ով ուսանողներին ներկայացրեց հայտարարագրման համակարգի, կուսակցությունների ֆինանսական գործունեության վերահսկողության, անհամատեղելիության պահանջների, շահերի բախման, հակակոռուպցիոն կրթական ծրագրերի և այլ թեմաների վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվություն:
Հանդիպման շրջանակում կազմակերպվեցին նաև ինտերակտիվ քննարկումներ, որոնք հնարավորություն տվեցին ուսանողներին ակտիվորեն ներգրավվել, ներկայացնել գործնական օրինակներ և քննարկել ոլորտին առնչվող հարցեր։

Visit of the students of the Pedagogy Department of Yerevan State University to the Corruption Prevention Commission
On February 23, the Corruption Prevention Commission hosted undergraduate students of the ‘Social Pedagogy’ educational program of the Center of Pedagogy and Education Development of Yerevan State University.
The visit aimed to familiarize the students with the scope of the functions of the Corruption Prevention Commission, the programs implemented in the field of corruption prevention, as well as the mechanisms for establishing integrity in the public service sector.
During the meeting, the students were welcomed by Commission member Aramayis Pashinyan, who provided the students with comprehensive information on the asset declaration system, oversight of political parties’ financial activities, incompatibility requirements, conflicts of interest, anti-corruption educational programs, and other related topics.
As part of the meeting, interactive discussions were also organized, allowing students to actively engage, present practical examples, and discuss issues related to the field.