Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իր գործառույթների շրջանակներում շարունակում է տարբեր կրթական, հանրային իրազեկման ծրագրերի, միջոցառումների իրականացումը, ինչպես նաև ճանաչողական այցերի կազմակերպումը:
Այս անգամ Հանձնաժողովը հյուրընկալել էր Հայաստանի Եվրոպական համալսարանի թվով 25 ուսանողների: Այցի նպատակն էր տեղում՝ Հանձնաժողովի աշխատակիցների ներկայացմամբ, ուսանղներին ծանոթացնել կոռուպցիայի տարբեր դրսևորումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ համակարգին և Հանձնաժողովի գործառույթներին:
Հանդիպման ընթացքում Կրթական, հանրային իրազեկվածության ծրագրերի և մոնիթորիգի վարչության աշխատակիցները ուսանողներին ներկայացրեցին «Կոռուպցիա» հասկացությունը, դրսևորումները, կոռուպցիայի պատճառները և բացասական հետևանքները, իրավիճակային դեպքերի շուրջ ծավալվեցին քննարկումներ՝ հնարավորություն ընձեռելով երիտասարդներին ներկայացնել իրենց կարծիքները և առաջարկությունները, ծանոթացան նաև Հանձնաժողովի մասնագիտական ստորաբաժանումների գործառույթներին՝ կոռուպցիայի կանխարգելման գործիքակազմին:
Կարևորելով երիտասարդների դերը կոռուպցիայի կանխարգելման գործում՝ նմանատիպ հանդիպումները կրելու են շարունակական բնույթ:

Familiarization Visit to the Corruption Prevention Commission: European University
Within the scope of its functions, the Corruption Prevention Commission continues to implement various educational and public awareness programs and activities, as well as organize familiarization visits.
This time, the Commission hosted 25 students from the European University of Armenia. The purpose of the visit was to familiarize the students through presentations by the Commission’s staff with various manifestations of corruption, the institutional framework for combating corruption, and the functions of the Commission.
During the meeting, staff members of the Department of Educational and Public Awareness Programs and Monitoring introduced the students to the concept of “corruption,” its manifestations, causes, and negative consequences. Discussions were held around situational cases, providing the students with an opportunity to share their opinions and suggestions. They were also introduced to the functions of the Commission’s specialized divisions and the toolkit used for corruption prevention.
Emphasizing the important role of youth in corruption prevention, such meetings are intended to be held on a continuous basis.