Հանրային հեռուստաընկերությունն անդրադարձել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից դատավորների թեկնածուների հավակնորդների բարեվարքության ստուգման գործընթացին:
«Հակակոռուպցիոն դատարանի ձևավորման փուլում Հանձնաժողովն արդեն ներկայացրել է դատավորների թեկնածուների 23 հավակնորդի բարեվարքության եզրակացություն: ՈՒսումնասիրվել է բարեվարքության հարցաթերթիկում ներկայացված տվյալների արժանահավատությունը, անձի գույքային դրությունը, ԶԼՄ- ներում հրապարակված տեղեկատվությունը, կատարվել է ընտանիքի անդամի քրեական ենթամշակույթին հարելու, ներգրավված լինելու վերաբերյալ ուսումնասիրություն»,- այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է ԿԿՀ բարեվարքության վերաբերյալ ուսումնասիրությունների իրականացման վարչության պետ Մարիաննա Բաղինյանը և հավելել, որ բարեվարքության ուսումնասիրությունը նորություն է և միտված է կանխելու ոչ բարեվարք, կոռումպացված անձանց մուտքը, ինչպես նաև նրանց առաջխաղացումը պետական համակարգում:
Թեկնածուն ներկայացնում է բարեվարքության լրացված հարցաթերթիկը, Հանձնաժողովը նախաձեռնում է պետական մարմիններին ուղղված ամբողջ հարցումների գործընթացը, պատասխանները համադրում թեկնածուի ներկայացրած տվյալների հետ, վերհանվում են խնդիրները և դրանց հիման վրա Հանձնաժողովը Բարձրագույն դատական խորհուրդ կամ ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացնում խորհրդատվական բնույթի եզրակացություններ: «Տրվում է կամ «դրական», կամ «բացասական», կամ «դրական վերապահումով» եզրակացություն: Յուրաքանչյուր մարմին ուսումնասիրելով այն նշանակում կամ չի նշանակում տվյալ անձին պաշտոնին»,- ասել է Մարիաննա Բաղինյանը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը 2022 թվականի հունվարի 1-ից տրամադրել է շուրջ 89 դատախազների թեկնածուների, ինչպես նաև դատախազների առաջխաղացման ցուցակում ընդգրկված անձանց վերաբերյալ բարեվարքության եզրակացություններ:
Բարեվարքության գնահատման մեթոդաբանությունը մշակվել է Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի օգնությամբ, իսկ այդ գործընթացում ներգրավված միջազգային փորձագետների գնահատմամբ այս ուղղությամբ Հայաստանի փորձը կարող է լավագույնը ճանաչվել տարածաշրջանում:

The Public television company referred to the process of integrity checking of candidates for judges by the Corruption Prevention Commission.
“At the stage of formation of the anti-corruption court, the Commission has already submitted a conclusion on the integrity of 23 candidates for judges. The reliability of the data presented in the integrity questionnaire, the property status of the person, information published in the media was examined,” stated the Head of the Integrity Research Department Marianna Baghinyan in an interview with Public Television.
The candidate submits the completed questionnaire of integrity, the Commission initiates the entire process of inquiries to government agencies, matching the answers with the data provided by the candidate, issues are raised and based on them, the Commission submits advisory conclusions to the Supreme Judicial Council or the RA General Prosecutor’s Office. “Either a ‘positive’ or ‘negative’ or ‘positive qualified’ conclusion is given.” Examining each body, it appoints or does not appoint the given person to the position,” noted Marianna Baghinyan.
Since January 1, 2022, the Corruption Prevention Commission has provided integrity conclusions on about 89 prosecutor candidates, persons included in the prosecutor’s promotion list.
The integrity check methodology was developed with the help of the Council of Europe Office and according to the assessment of the international experts involved in that process, Armenia’s experience in this direction can be recognized as the best in the region.