Սույն թվականի ապրիլի 28-ին և 29-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) կողմից իրականացվել է երկօրյա դասընթաց ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության, փրկարար ծառայության, միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության 260 ծառայողների համար՝ հանրային ծառայության բարեվարքության համակարգի տարրերի և դրանց կիրառելիության վերաբերյալ:
Դասընթացի ընթացքում Հանձնաժողովի հանրային ծառայողների վարքագծի վերահսկողության վարչության պետ Տիգրանուհի Խալաֆյանը մասնակիցներին ներկայացրել է բարեվարքության ինստիտուցիոնալ համակարգի տարրերը՝ անհամատեղելիության պահանջները, այլ սահմանափակումները, շահերի բախման կարգավորումները, նվերների ընդունման սահմանափակումները, ինչպես նաև հանրային ծառայողների վարքագծի կանոնները և դրանց մեկնաբանման առանձնահատկությունները:
Անդրադարձ է կատարվել ոստիկանության ծառայողների էթիկայի կանոններին, դրանց՝ տիպային կանոնների համապատասխանեցման անհրաժեշտությանը: Քննարկվել են հանրային ծառայության բարեվարքության համակարգի տարրերին վերաբերելի վերջին օրենսդրական փոփոխությունները և հակակոռուպցիոն ռազմավարության շրջանակներում ծրագրված առաջիկա գործողությունները:

On April 28 and 29 of this year, the Corruption Prevention Commission (hereinafter referred to as the Commission) conducted a two-day training course for 260 employees of the RA Ministry of Internal Affairs — including the Police, the Rescue Service, and the Migration and Citizenship Service — on the elements of the public service integrity system and their applicability.
During the training, Tigranuhi Khalafyan, Head of the Commission’s Department for the Oversight of Public Servants’ Conduct, presented to the participants the elements of the institutional integrity system — including incompatibility requirements, other restrictions, conflict of interest regulations, limitations on accepting gifts, as well as the rules of conduct for public servants and the specific features of interpreting these rules.
Attention was also given to the ethics rules for police officers and the need to align them with the model rules. The training covered recent legislative amendments related to elements of the public service integrity system, as well as upcoming actions planned within the framework of the anti-corruption strategy.