Բարեվարքության համակարգի ենթակառուցվածքների ստեղծում
«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ նոր օրենքին համապատասխան հանրային ծառայության ոլորտում ներդրվել է բարեվարքության համակարգ:
Հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք պարտավոր են պահպանել.
• վարքագծի սկզբունքները,
• անհամատեղելիության պահանջները,
• այլ սահմանափակումները,
• շահերի բախման կարգավորումները:
Ինստիտուցիոնալացվել է բարեվարքության համակարգը:  Նեդրվել է բարեվարքության հարցերով կազմակերպիչների ինստիտուտը: Կանոնակարգվել են էթիկայի հանձնաժողովների հարաբերությունները, հստակեցվել իրավասության սահմանները և համագործակցությունը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի հետ:
Ներդրվել է շահերի հայտարարագրման  համակարգ:
Հանձնաժողովը նախաձեռնել է բարեվարքության հարցերին առնչվող ուսումնասիրություններ՝ «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի այլ գործունեության սահմանափակումները» և «Պետական գնումների գործընթացում շահերի բախումը» թեմաներով: Դրանց արդյունքներով վեր են հանվել դեպքեր և ներկայացվել են առաջարկություններ Կառավարությանը:
Իրականացվել է վերլուծություն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով և հանրային ծառայության առանձին ոլորտների առանձնահատկությունները սահմանող օրենքներով էթիկայի, շահերի բախման, գործունեության սահմանափակումների և այդ առնչությամբ պատասխանատվության միջոցների կիրառման օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ: Այն հենք է ապահովել հանրային ծառայության և այլ օրենսդրական ակտերում միասնական և հարմոնացված քաղաքականության իրականացում ենթադրող դրույթների ամրագրման համար:

In accordance with the new RA Law on “Public Service”, an integrity system has been established in public service.
The persons holding public positions are obliged to maintain
• Codes of conducts
• incompatibility requirements,
• other restrictions,
• conflict of interests regulations.
The integrity system was institutionalized. The institute on integrity issues was established. The relations of ethics commission was regulated, the boundaries of jurisdiction, as well as the cooperation with the Corruption Prevention Commission were clarified.
The interest declaration system was established.
The Commission has initiated studies of the integrity issues on the topics of “The Restrictions of Other Activities of the High-Ranking Officials” and “Conflict of Interest in the State Procurement Procedures”. By their outcomes, cases were taken out and recommendation were submitted to the RA Government.
An analysis on the ethics, conflict of interest, activity restrictions defined by the Republic of Armenia Law on “Public Service” as well as by other laws defining the characteristics of other sectors of public service and in that regard legislative regulations for the application of liability measures was conducted. The later ensured a ground for the enshrinement of the provisions with the alleged unified and harmonized policy implementation.