Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը սույն պարզաբանմամբ տեղեկացնում է, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի, նրա ամուսնու, նրա հետ համատեղ ապրող ծնողի, ինչպես նաև համատեղ ապրող չափահաս և չամուսնացած զավակի կողմից Հանձնաժողով ներկայացվող հայտարարագրերի՝ հայտարարատուի կողմից հանձնված կամ նրան վերադարձված փոխառությանն ու նրա եկամուտներին առնչվող բաժիններում, համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 34-րդ և 35-րդ հոդվածների, արտացոլվում է տեղեկատվություն`
ա/ այն գործարքների մասին, որոնցով տեղի է ունեցել հայտարարատուի կողմից այլ սուբյեկտի սեփականությանը դրամի կամ տեսակային հատկանիշներով որոշվող այլ գույքի հանձնում՝ միևնույն գումարի դրամ կամ ստացված գույքին հավասար քանակի և նույն տեսակի ու որակի գույք վերադարձնելու պայմանով,
բ/ տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոսի և այլ հատուցման մասին:
Նշված գործարքները ներառում են հայտարարատուի կողմից ինչպես ֆիզիկական անձանց հանձնված դրամը, այնպես էլ իրավաբանական անձանց՝ այդ թվում առևտրային բանկերին տրամադրած դրամական գումարը (ավանդը):

THE COMMISSION ON ETHICS OF HIGH-RANKING OFFICIALS CLARIFIES
With this clarification the Commission on Ethics of High-Ranking Officials informs that, according to the Articles 34 and 35 of the Law on Public Service of Armenia, the following information on provided or received borrowings by the declarant shall be reflected in the declarations submitted to the Ethics Commission by the high-ranking officials and their related persons (including his/her spouse, the parents living together with the high-ranking official, adult and single children living together with the high-ranking official):
a/ the transactions of transferring money and other property by the declarant to the ownership of other entity with the condition of return of the same amount of money or property equal to the received one
b/ interests received from the given loan and other compensation.
The mentioned transactions include the money given by the declarant to both natural persons and legal entities including money (deposits) in the commercial banks.