Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը, Գերմանական միջազգային համագործակցության կազմակերպության (GIZ) հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ, կազմակերպում է «Հանրային էթիկայի նորմերի կիրառման առանձնահատկությունները դատախազական և դատական համակարգերում» թեմայով աշխատաժողով, որը տեղի կունենա 2016 թվականի հոկտեմբերի 1-ից 2-ը՝ Դիլիջան քաղաքի «Բեսթ Վեսթերն Փարադայս» հյուրանոցում:
Միջոցառման նպատակը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ հանդիսացող դատավորների և դատախազների նկատմամբ հանրային էթիկայի նորմերի կիրառմանն առնչվող հարցերի, հանրային էթիկայի կանոնների կիրառումն ապահովող Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի և ոլորտային էթիկայի հանձնաժողովների միջև համագործակցության քննարկումն է, ինչպես նաև վերջինիս արդյունքում հանրային էթիկայի համակարգի բարեփոխմանն ուղղված առաջարկությունների մշակումը:
Աշխատաժողովին կմասնակցեն և զեկույցներով հանդես կգան Պորտուգալիայի վերաքննիչ դատարանի դատավոր, Դատավորների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Խոսե Իգրեա Մաթոսը և Սերբիայի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալության նախկին նախագահ, ներկայիս ՄԱԿ-ի իրավախորհրդատու Զորանա Մարկովիչը: Նրանք կներկայացնեն նաև դատական և դատախազական համակարգերում հանրային էթիկայի կանոնների կիրառման առանձնահատկությունների և ինստիտուցիոնալ մոդելների վերաբերյալ եվրոպական փորձը:

The Commission on Ethics of High-Ranking Officials, together with the Armenian Office of the German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ), organizes a workshop on “The Enforcement Characteristics of the Public Ethics Norms in Prosecutorial and Judicial Systems”, which will take place on October 1-2, 2016 at Best Western Paradise Hotel in Dilijan.
The aim of the event is to discuss both the issues of the enforcement of public ethics norms applicable to those judges and prosecutors who are high-ranking officials and the cooperation between the Commission on Ethics of High-Ranking Officials (that is to ensure the enforcement of public ethics rules) and sectorial ethics commissions, as well as to elaborate recommendations on the reforms of public ethics system.
José Igreja Matos, judge of Portugal’s Court of Appeal, the Vice-President of International Association of Judges and Zorana Markovic, the former Chairperson of the Anti-Corruption Agency of Serbia and current UN Legal Adviser will participate and deliver presentations at the workshop. They will elaborate on the European best practice of public ethics rules’ enforcement and institutional models in judicial and prosecutorial systems.